| Craciun_Mihaela_1998 a întrebat:

as avea si eu o întrebare referitor cu academia militara,dar mai întâi as vrea sa ma prezint. Ma numesc Crăciun Mihaela, am aproape 19 ani si am făcut sport de performanta 3 ani (judo) din probleme personale nu am vrut sa continui liceul așa ca m-am băgat la profesionala,anul acesta am terminat si as vrea sa dau la academia militara, dar nu stiu daca este posibil ai daca este.ce ar trebui sa fac? Mulțumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a candida la admiterea intr-o Academie militara (sunt mai multe) trebuie sa ai liceul cu diploma de bacalaureat, asa ca va trebui sa termini liceul si sa reusesti la bacalaureat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai este o solutie in afara de ce a spus Ioandelasal: mergi la SGP (Soldati-gradati profesionisti) continui liceul si-ti dai Bacalaureatul si din cadrul armatei dai examen la academie. Este si mai buna ideea venind din interiorul sistemului. Eu am avut colegi (am fost militar) care asa au facut.