| k800gfcgffddsrhtds a întrebat:

Buna ziua! As fi interesat sa muncesc in Australia, pe o pozitie "entry level". As vrea sa stiu ce viza mi-ar trebui si cum as putea sa o obtin.De asemenea,in cat timp.Din ce stiu, viza de vizitator dureaza 6 luni, motiv pentru care companiile nu ar angaja. Sper sa am norocul sa dau peste cineva care ma poate lamuri.Multumesc mult in avans.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru working VISA trebuie sa intocmesti un dosar destul de stufos: sa ai studii superioare cu profesii care se cauta aici, sa ai experinta in acel domeniu si sa fii capabil sa-ti iei testul de limba engleza Ielts sau Cambridge.

Cu Turist VISA este imposibil sa-ti iei de lucru aici, fiindca legea este foarte stricta si nu te angajeaza nimeni, fiindca nu-si doreste nimeni sa aiba probleme cu Securitatea statului, daca esti prins, riscand puscaria.
Aici nu se poate ajunge ca-n europa, cu traista in bat, ci numai cu o VIZA pe pasaport si cu bilet de avion dus-intors, cu bani suficienti de multi ca sa dovedesti ca iti poti plati hotelul, mancarea si cazarea, pe perioada cat faci turism.

Working Visa se poate lua daca ai lucrat si ai experinta intr-un domeniu, unde esti intra-devar bun.
Site-uri de joburi :

LinkedIn
Seek.com.au
CareerOne.com.au
GlassDoor.com.au
EthicalJobs.com.au
Mumbrella.com.au
FlexCareers.com.au
GradCareers.com.au
Gumtree.com.au
Indeed.com.au

Uite aici si informatie ajutatoare:
https://novoresume.com/career-blog/how-to-find-jobs-in-australia

Aici ai site-ul Guvernului Australian unde gasesti diverse tipuri de Visa. Citesete si vezi ce ti se potriveste, care sunt cerintele pe care trebuie sa le intrunesti samd:
https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/working-in-australia

Cu "entry level" ma indoiesc ca ti-ai putea gasi de munca in Australia si asta vei vedea clar in conditiile de emigrare sau de working visa ce anume se cauta, numai profesionsiti si uneori se cere chiar experienta in acel domeniu.
Intra de curiozitate pe site-urile mentionate de mine si aplica pentru joburi la care tu crezi ca te-ai putea descurca, sa vezi ce sanse ai.

| Violleta2022 a răspuns:

Sfatul meu este sa aplici pentru profesia pe care o ai, cu studiile si calificarile tale, ca sa ai o sansa.
Crede-ma, vorbesc in cunsotinta de cauza, ca traiesc de foarte multi ani aici.

Vad ca-s multi bagatori de seama care vorbesc din prostie, ca habar nu au ce se intampla cu adevarat aici, in Australia.
Am ajutat multe cupluri care au sosit aici, i-am si gazduit chiar, dar cu legalitatea nu pot ajuta, fiindca nu este de competenta mea sa pot da aceste VIZE legale, guvernamentale.
Daca vrei informatie specifica, contacteaza-ma!

| Violleta2022 a răspuns:

"The 50 Most In-Demand Jobs for Skilled Professionals Australia in 2024

The following sectors have been listed by the Australian labour market that are going to be in high demand until 2023:

- Health Care and Social Assistance (252, 600 jobs by 2023)
- Professional, Scientific & Technical Services (172, 400 jobs by 2023)
- Education and Training (113, 700 jobs by 2023)
- Construction (118, 800 jobs by 2023)
With over 200 occupations listed on the Skilled Migration list, we have chosen the top 50 most in-demand jobs in Australia based on the Occupation ceilings updated by the government recently."

https://www.kansaz.in/blog/demand-for-skilled-professionals-in-australia

suntserios
| suntserios a răspuns:

Hai Violetta, e momentul tau sa stralucesti...

| ioana748 a răspuns:

Din pacate, specific romanului nu va sari nimeni sa te ajute concret.
Incearca sa te interesezi pe forumuri specifice.
Ceva de genul : https://australia.e4uk.info/category/forum/

| FreddieM a răspuns (pentru ioana748):

Ia-s fi dat și Ioneascai un vot pozitiv, dar aroganta ei nu merita premiata. Tu in schimb ești mereu cu răspunsuri potrivite, obiective și imparțiale. Bravo
Cheers

| ioana748 a răspuns (pentru FreddieM):

Multumesc, cand m-am nascut eu aroganta era in vacanta.
O viata avem, sa incercam sa fim pe vibe pozitiv.
Seara frumoasa,
Toate cele bune❤️

| Violleta2022 a răspuns (pentru ioana748):

Vorbesti doar din rautate, ca nu esti in pozitia australienilor sa-si bage in casa un necunsoct si sa declare staului australina ca-l intretine, nefiind familie sau ruda.
Tu nu esti capabila sa faci asta unui copil orfan din Romana, dapai unui strain.