| mariusvlad1 a întrebat:

Buna ziua!

In urma cu cateva zile am achizitionat un pachet lunar la o firma de ecommerce, in prima faza am dorit pachetul doar pe o luna dar mi s-a spus ca nu se poate plati pe o luna, si sa platesc in avans pentru 3 luni. Prin dorinta de a incerca sa imi deschid un magazin online, am acceptat fara a imi da seama ca pe site-ul lor scrie clar "Nu este necesară o plată în avans pentru perioada lungă, abonamentul minim este de 1 lună!". In acest moment am hotarat sa nu mai continui cu magazinul online din motive personale si as vrea sa stiu daca pot recupera plata in avans a celor 2 luni. As fi recunoscator daca m-ati putea ajuta!

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| FukUBetta a răspuns:

Nu stiu, dar daca nu au rubrica pentru retur, atunci eu zic ca nu mai vezi banii inapoi sad. Acum intreaba tu insuti daca este. Nu stiu ce anume sa zic asa. Si probabil da, ceva cu abuzul de incredere, ca is destui care cumpara ceva pentru o luna sau cat este gratis pana sa poti da inapoi "daca nu esti multumit de produs" si is multi care abuzeaza de aceasta optiune. E ca si "perioada de test" la unele programe pe Windows. Faci cont cu un email fara sa mai bagi prima data cardul, si pentru o luna il ai gratis (sau o perioada de timp decisa de autor) si dupa nu ai voie sa il folosesti de loc programul (codul) si tu doar iti faci cont nou sau folosesti un email nou, si ai scapat. Cam asa este si cu chestia asta cu returnatul in caz de...

tl; dr (too long; didn't read = prea lung; nu am citit)

Da, cred ca este ceva cu increderea acordata cumparatorilor. Banii probabil nu ii mai primesti.

3 răspunsuri:
| FukUBetta a răspuns:

Uite-te de o rubrica pentru retur, dar probabil nu ii vei vedea inapoi.

| mariusvlad1 explică (pentru FukUBetta):

M-am uitat. Nu au nici un fel de articol pentru asa ceva. Are cumva vreo treaba cu abuzul de incredere?

| mariusvlad1 explică (pentru FukUBetta):

Am inteles. Asta e, multumesc oricum pentru ajutor. Daca te ajuta cu ceva, platforma se numeste Seliton.ro

| FukUBetta a răspuns (pentru mariusvlad1):

Nu stiu, dar daca nu au rubrica pentru retur, atunci eu zic ca nu mai vezi banii inapoi sad. Acum intreaba tu insuti daca este. Nu stiu ce anume sa zic asa. Si probabil da, ceva cu abuzul de incredere, ca is destui care cumpara ceva pentru o luna sau cat este gratis pana sa poti da inapoi "daca nu esti multumit de produs" si is multi care abuzeaza de aceasta optiune. E ca si "perioada de test" la unele programe pe Windows. Faci cont cu un email fara sa mai bagi prima data cardul, si pentru o luna il ai gratis (sau o perioada de timp decisa de autor) si dupa nu ai voie sa il folosesti de loc programul (codul) si tu doar iti faci cont nou sau folosesti un email nou, si ai scapat. Cam asa este si cu chestia asta cu returnatul in caz de...

tl; dr (too long; didn't read = prea lung; nu am citit)

Da, cred ca este ceva cu increderea acordata cumparatorilor. Banii probabil nu ii mai primesti.