| AnonimDedicat a întrebat:

Salut, doar ce am terminat liceul, am dat bacul, sper ca o sa-l iau cu 6, si ma gandeam ce sa fac mai departe, ma gandeam sa ma duc la facultate, pe domeniul IT, mie la viata mea sincer nu prea mi-a placut scoala, am fost la un liceu foarte prost si la fel de prost l-am si terminat, sunt extrem de derutat, nu am vreo idee ce as putea face mai departe, ma gandeam sa plec intr-o alta tara sa muncesc, sau poate sa ma angajez aici in oras la mine, dar m-am cam saturat de orasul in care stau, e mult prea depresiv si nu ai nimic ce sa faci pe aici, tot ma bate gandul sa plec la facultate, am auzit ca in IT se castiga foarte bine si te poti angaja chiar din primul an de facultate, cica vin companiile cu tot felul de oferte si oportunitati. Aveti ceva sfaturi ce m-ar putea ajuta, tin sa mentionez ca nu am facultate de IT in oras la mine si ar trebui sa merg in alt oras, sa ma mut, cred.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La IT sa intri cu 6?
Poate la cea de constructii sau agricola... ca la IT se intra cu medii mult mai mari.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ar fi mai intelept sa faci facultatea in Cluj, Iasi, Bucuresti, unde exista monopol IT.Nu-i nicio problema, te muti si poti sta la camin.Nu ai fi nici primul si nici ultimul student care procedeaza asa. Daca mergi sa lucrezi in strainatate ai toate sansele sa fii abuzat de patron. Poti termina facultatea si daca viitorul nu arata stralucit, atunci te duci unde vrei tu in afara.

| VoidEternal a răspuns:

Dacă tu abia speri că iei 6 în bac nu o sa te descurci la o facultate de IT

Răspuns utilizator avertizat
| katin a răspuns:

"mie la viata mea sincer nu prea mi-a placut scoala"
Si crezi ca vei face fata in IT? Tu stii cat este de invatat acolo?