| SansyBoy a întrebat:

Astazi m-am angajat la Transurb Galati si conduc troleibuzul 1401 pe linia 102. De cateva saptamani I s-e opreste motorul din senin. Ies afara si troleele (betele alea) nu sunt cazute de pe fire. L-am dus si la service transurb i-am facut si i.t.p si tot nu s-a rezolvat. Cei de la service mi-au zis ca e tot in regula. Ce poate sa aiba sau cum pot sa ma transfer pe alt autobuz?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In acest caz poate fi problema la comanda motorului. Daca este electronic, acolo, daca este electromecanic atunci la contactoare, relee de comanda.
Se impune o verificare riguroasa, deoarece poate fi periculos in circulatie sau pentru calatori.
Fa un raport scris la conducere, cere o revizie completa vehicolului, iar pana la rezolvare cere alt vagon!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ar trebui sa fii (mai) atent, sa observi in ce situatii iti sar captatoarele de pe linia de fire, iar in acele situatii sa conduci mai cu atentie, corespunzator.
Cu putina experienta vei invata trucurile meseriei, asa cum ai invatat si sa conduci...

| SansyBoy explică (pentru Bula):

Eu conduc (Destul) De atent dar mie mi s-e opreste motorul chiar daca captatoarele nu sunt sarite.

| Bula a răspuns (pentru SansyBoy):

In acest caz poate fi problema la comanda motorului. Daca este electronic, acolo, daca este electromecanic atunci la contactoare, relee de comanda.
Se impune o verificare riguroasa, deoarece poate fi periculos in circulatie sau pentru calatori.
Fa un raport scris la conducere, cere o revizie completa vehicolului, iar pana la rezolvare cere alt vagon!