| AlexDGeorge a întrebat:

Buna ziua! Cum pot verifica istoricul locurilor mele de munca? Gen, cat am lucrat si modul incheierii contractului (demisie sau demis).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te adresezi la ITM din judetul tau.
P.S. Ai lucrat in atatea locuri ca nu mai stii cat ai lucrat si cum ai plecat de acolo?

| AlexDGeorge explică (pentru Ioandelasal):

Da, am lucrat in foarte multe locuri in ultimii 2 ani... Primul job a fost la o firma de curierat si atunci mi s-a zis ca in perioada de proba (90 de zile) daca nu imi convine munca ce aveam s-o fac, "dam mana" si pot sa plec. Eu semnand contractul de munca la angajare. Dupa aceea am mai lucrat in cateva locuri de munca, semnand de asemenea contract, dandu-mi demisia la fel ca la primul job, nestiind de cerere de demisie, doar anuntand. Acum m-am hotarat sa candidez la scoala de politie, dar o conditie este sa nu fi fost demis disciplinar in ultimii 7 ani. Problema mea este ca nu stiu cum mi-au inchis contractul de munca fostii angajatori unde doar am anuntat ca nu mai vreau sa lucrez...

| AlexDGeorge explică (pentru Ioandelasal):

Pot merge la ITM din judetul meu chiar daca am lucrat in Bucuresti?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexDGeorge):

Poti incerca, dar daca ai lucrat numai in Bucuresti mai bine sa te duci la ITM Bucuresti.
Daca de la toate locurile de munca ai plecat in perioada de proba atunci nu cred ca ti-au desfacut diciplinar CIM, in perioada de proba poti sa-ti dai demisia cu o simpla notificare scrisa si fara nici un motiv. Totusi, avand in vedere ca n-ai facut notificarea in scris se poate sa-ti fi desfacut disciplinar CIM, desi ma indoiesc ca au facut-o, ca sa nu se incurce cu hartii. Si daca au facut-o trebuiau sa-ti comunice decizia de desfacere a CIM.