| xangelx25 a întrebat:

Bună, dacă fac facultatea de biochimie voi putea preda la facultatea de medicină?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, pentru ca trebuie sa ai doctorat, ca sa poti ajunge profesor universitar.

| doctorandus a răspuns:

Dacă devii profesor universitar, poți eventual preda la facultatea de medicină. De exemplu, în SUA sunt profesori universitari de medicină care nu sunt medici, ci psihologi. Exemple: Walter O. Bockting și Eli Coleman.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Iar Nicole Prause este cercetătoare federală pentru probleme cu ficatul, dar pregătirea ei este în sexologie. Nu e medic. Lucrează la o facultate de medicină în calitate de statistician.

| Furnicuta000 a răspuns:

Ca sa poti preda trebuie sa faci apoi masterul (2 ani) si apoi doctoratul (in jur de 3 ani) si vei putea sa te angajezi la facultatea de medicina ca asistent universitar, urmand sa parcurgi toate treptele (conferentiar, profesor universitar etc) in functie de cat de mult muncesti si ce activitate stiintifica ai. Dar te avertizez ca nu e un drum usor, chiar deloc, iar posturi sunt putine

| iulianr a răspuns:

Cred că da, dar trebuie sa te interesezi sa vezi ce materii din acest domeniu se studiază acolo. Biochimie ar trebui sa fie la medicina. Oricum, nu e suficient sa faci doar facultatea. Trebuie sa termini și un master in domeniu, apoi doctoratul, că sa poți preda la nivel universitar.

| DaFrateEuSunt a răspuns:

Atat timp cat predai o materie pe care o invata studentii de la facultatea de medicina, da. Dar intereseaza-te si tu ce materii ai putea preda cu doctoratul pe care il obtii de la facultatea de biochimie si in ce ramura a biochimiei il vei da.