| Matt245 a întrebat:

Bună ziua, doresc să am în viitor o carieră legată cu dreptul (judecător, avocat, procuror...etc) însă am auzit că tatuajele nu sunt bine văzute. Eu îmi doresc să îmi fac un tatuaj în mână stânga și nu știu cum poate să mă afecteze acest lucru. (M-am gândit eventual să îl acopăr cu o mănușă când este necesar.) Se poate așa ceva sau mai bine mă gândesc la alt loc? Mulțumesc.

O mică clarificare: întrebarea este mai mult legată cu locul specific unde doresc să îmi fac tatuajul și nu despre tatuaje in general.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel mai bine este sa nu te tatuezi vizibil, respectiv tatuajul sa fie acoperit, cel putin atunci cand esti in instanta si porti roba de judecator, procuror sau avocat.

| Matt245 explică (pentru Ioandelasal):

Ar fi o soluție dacă îl acopăr cu o mănușă sau un bandaj când este necesar (in înstanță, când lucrez, la interview. ..etc)?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Matt245):

Nu ar fi o solutie prea buna, avand in vedere caldura, mai ales pe timpul verii, ar parea cidat sa porti manusi sau sa fii tot timpul bandajat.
Cel mai bine, asa cum am spus, daca tot nu poti fara tatuaj, sa-l faci intr-un loc care sa fie acoperit de imbracaminte.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Gandeste-te bine daca vrei tatuaje sau vrei cariera serioasa de avocat sau judectaor, ca manusile nu au ce cauta intr-o asla de judecata.Fa-te boschetar sau trap-ist daca tot iti plac tatuajele si lasa profesiile serioase si stricte, celor seriosi.
Poti sa-ti faci tatuaj pe fund, ca acolo nu are importanta daca esti judecator sau altceva.

| Deix567 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dacă îi plac tatuajele, asta nu înseamnă că este un om neserios. Tatuajele sunt un mod de a-ți decora corpul cu amintiri sau cu anumite elemente cu care te identifici. Totuși vechea mentalitate încă își face simțită prezența și lucrul acesta lasă de dorit.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Deix567):

Nu stiu cati anisori ai, dar societatea ii categoriseste pe astia cu tatuaje ca fiind "neseriosi" de aceea sunt joburi unde nu sunt primiti si nici acceptati cu usurinta, fiindca sunt asociati cu drogatii, cu cei care spirite libere samd.
Aici nu-i nici o mentalitate veche, ci actualizata, in toata lumea, de aceea nu vei vedea niciodata oameni politici tatuati, presedinti tatuati, oamni important tatuati, doar cei din clasa de jos, care traiesc "boem" si liber, pe unde pot, fara sa-si faca grijia, marea majoritate folosind si droguri, oamnei fara sa-si ia responsabilitati, oameni pe care nu poti conta, considerati "neseriosi" de restul societatii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu știu cum poate să mă afecteze acest lucru. Afectarea este pierderea credibilității profesionale. Și în alt loc este problematic.
O să te vadă ziariștii la ștrand sau la fitness, te fotografiază și te publică online și pierzi contractul de muncă prin lipsă de credibilitate.

| blackann a răspuns:

Mai bine il faci in alta parte.

| Vântulalb a răspuns:

Daca u poti trai fara acel tatuaj, renunta la meseria pe care ti-o doresti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă-ți tatuaje câte vrei

| Matt245 explică (pentru anonim_4396):

Doresc un tatuaj nu să omor pe cineva. Din punctul meu de vedere răspunsuri așa de extreme nu sunt necesare.