| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua! Este cineva pe aici care s-a angajat în domeniul asistenței sociale fără pile, bani? Dacă da!? Vă rog frumos să-mi spuneți cum ați procedat!

Răspuns Câştigător
| Andreea99911818181 a răspuns:

Da, inca un raspuns eronat dat de doamna Violeta. Ea cica angajator logic ca va spune intotdeauna ca nu de procedeaza asa insa de fapt realitatea e alta. Am facut scoala de asistente, nicaieri nu poti ajunge fara 1500-2000€ la stat la spital. La primaria orasului, o ruda de a mea apropiata a intrat cu 2500€. Tu poate poti depune un Cv, insa astepti mult si bine laughing O femeie ce nu vede realitatea este aceasta femeie.

| anonim_4396 explică (pentru Andreea99911818181):

Bănuiesc că aceeași situație este și la privat. Din ce am încercat până acum am observat o reticență de a primi mită.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru anonim_4396):

La privat se ocupa locurile mult mai usor pentru ca si salariile sunt mai mici. Spre exemplu eu daca voiam sa ma angajez la Medlife Care e o clinica privata, ajungeam cu salariul pe la 3000 ron insa la spitalul Judetean salariul imi ajungea pe la 9000 ceea ce era triplu + bonuri de vacanta + zile libere date de stat iar munca fiind 2 zile cu 2 zile deci un super avantaj. Pe o alta parte, banii aia 2000€ se meritau pe deplin pentru ca ii scoteai cu timpul la ce salariul atractiv primeai insa ca idee, daca nu mi permiteam "inscrierea" la locul de munca, mergeam la un salariu mai mic si poate o persoana mai putin capabila ca mine dar cu mai multi bani, ajungea la spital. Corect era din privinta banilor, incorect e fata de munca pe care o depui prin scoli facultati si la final sa nu te poti angaja ca tot omul ci sa dai bani. Cat despre reticenta, intr adevar la privat ai sanse sa intri cu un simplu Cv dar ti am spus care sunt dezavantajele. La stat nu ti refuza nimeni nicio cafea, ori daca o face o face in prima zi de bun simt iar dupa aceea te asteapta cu bratele deschise

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Majoritatea posturilor se ocupa fara pile si bani, mergand la interviu si raspunzand serios si foarte bine pregatit, la toate intrebarile puse de angajator.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt angajator si nu am luat niciodata spaga sau favorizat pe nimeni, ca nu sunt nebuna sa-mi pereclitez firma si sa pierd bani masiv, angajand persoane care nu au habar de profesia respectiva.

PS nu sunt in domeniul asistentei sociale, dar asta este valabil in toate domeniile.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

În ce domeniu lucrați?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am avut o colegă de facultate care a făcut voluntariat 2 ani de masterat la un centru social. Nu o baga nimeni în seamă! Menționez că era cea mai bună din grupă!

| Andreea99911818181 a răspuns:

Bineinteles anonim3215.
De cand e lumea si pamantul se stie ca in primarie plus alte institutii de stat se afla veri, matusi, unchi, nepoti, copii si tot asa! Se cunoaste vreun caz in care a intrat cineva cu un simplu cv?laughing