| Tourniquet a întrebat:

Bună ziua.
Eu mi-aș dori să mă fac procuror sau avocat. Mai repede aș alege procuror.
Ce materii trebuie să știu bine, ce profil de liceu trebuie să urmez? Eu știu foarte bine română, geografie, istorie (așa și așa), dar cu matematica, fizica nu le am.
Pe ce materii ar trebui să mă axez, chestii? Ce comportament trebuie să am ca să pot reuși să devin procuror?
Vreau detalii.

Mulțumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un profil de stiinte sociale este cel mai potrivit. Trebuie sa stii ca este o cale destul de grea si lunga pentru a ajunge procuror: liceul cu diploma de bacalaureat, facultatea de drept cu diploma de licenta, examen de admitere la Institutul National al Magistraturii, examen de absolvire, stagiatura si examen de definitivat. Succes si numai bine!

| raluk27 a răspuns:

Poti urma facultatea de drept indiferent de profil. Totusi, sa zicem ca te-ar ajuta filologia (pentru ca se face multa romana si istorie). Facultatea de drept din cadrul Universitatii Bucuresti este singura din tara unde se da admitere (la gramatica si economie). Daca optezi in aceasta directie, astea sunt materiile pe care ar trebui sa te axezi. La celelalte facultati de drept, admiterea se face pe baza mediei de la bac. Deci in cazul asta nu trebuie neaparat sa te axezi pe cateva materii anume.
Intri la drept, urmezi 4 ani cursurile acestei facultati, dai examenul de licenta, dai examen de admitere la Institutul National al Magistraturii-INM (aici e o problema, pentru ca e foarte greu de intrat), faci stagiul 2 ani, apoi dai examenul de definitivat.
Ca procuror, trebuie sa stii drept penal si drept procesual penal (dar despre asta discutam dupa ca intri la INM).

| Dreams62 a răspuns:

Trebuie să te duci la un liceu de filologie.Îţi trebuie multă romana, istorie, istorie comunista şi limbi straine.