| blurixe a întrebat:

Sunt clasa a7a si peste 1 an si jumatate voi fi nevoit sa ma hotarasc la ce liceu sa merg. Am o situatie financiara foarte buna, tatal meu fiind presedinte de judecatorie in orasul meu, iar mama notar sef public, si amandoi castiga multi bani. Mi-au zis ca daca sunt de acord, daca o sa invat bine ma vor da la un liceu din Bucuresti pentru viiorul meu.

Mediile mele : a5a : 10 a6a : 9.96 a7a sem. I : 9.66. Pana acum sunt foarte bune, mai putin pe a7a acum. Am avut 9 la biologie fizica tehnologie si 8 la chimie.

Doresc sa devin avocat, ce profil trebuie sa urmez pentru asta? Sunt foarte bun la limba romana, bunicel la limba franceza, si 'expert' in engleza. Sunt foarte bun la matematica de asemena, si chimie, dar nu ma descurc la geografie si biologie.

Ce profil trebuie sa urmez si la ce liceu din Bucuresti m-ati indruma? Vreau sa fie cel mai bun pentru media mea de admitere (care sper sa fie peste 9.60 big grin ). Si de asemenea, sa precizati si ce materii voi face la profilul respectiv. Multumesc.

6 răspunsuri:
| AnnAnne a răspuns:

...dar tu de ce vrei sa fii avocat, dragul meu? Pentru beneficiile materiale si/sau la dorinta parintilor? Intreb pentru ca din perspectiva asta asa pare.
Oricum, iti recomand un profil umanist, de preferat filologie intensiv engleza/franceza, daca tot spui ca esti bun la limbi straine.De licee din Bucuresti nu stiu, ca sunt din Iasi, dar te poti uita pe http://www.admitereliceu.ro/ la ultimele medii din anii trecuti.Succes!

| misterioaѕa a răspuns:

Bună
Ai medii bune până acum, dar în clasa a8-a va fi de trei ori mai greu.Vei primi o broşură cu toate liceele din Bucureşti, cu mediile şi profilurile.
Nu te grăbi! Învaţă şi pregăteşte-te de ceva greu(am trecut prin asta acum 3 ani).

| florinxD a răspuns:

Du-te la stiinte sociale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Dacă vei avea o medie așa cum ai zis, ai putea să mergi la un profil umanist la Mihai Viteazul, Gheorghe Șincai, Gheorghe Lazăr, I.L.Caragiale, Ion Creangă. Astea sunt licee foarte bune, cu tradiție, dar depinde și de tine. Să nu te ia valul, că pe acolo sunt și copii de fițe...
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ și pe http://zinnaida.ro/ Îți vor fi de folos.

| rukimika a răspuns:

Profil umanist, nu cunsosc bine liceele din Bucuresti, dar bazeazate pe limba romana si limbile straine, cele mai importante, no sati trebuie chim, bio si tot ce tine de ele adica stiinta

| CrazyAmora a răspuns:

Nu conteaza foarte mult liceul mai mult facultatea