| Selysium98 a întrebat:

Eu sunt la facultatea de Inginerie electrica si stiinta calculatoarelor, profil electrotehnica anul 2 si am realizat ca nu imi cam place deloc aici, pentru ca fac prea multa fizica iar mie nu imi placea inca din liceu,desi am fost mate-info. Imi place programarea, dar nu stiu bine. Aici la facultate am facut C si Java. Am mai invatat eu singur Java si Baza de date. Eu vreau ca sa reusesc sa ma angajez, sa prind un internship pe programare...nu electricitate,de asta ma bate gandul sa si plec de aici si sa incerc la mate-info dar pe profil info, macar matematica imi place si ma si pricep, doar s-ar putea sa pierd cei 2 ani de aici. sau doar unul daca primul mi s-ar echivala, desi nu cred. Mai ales ca acum sunt obligat pe sem 2 sa fac practica si sunt cam ' obligat ' sa ma duc pe electricitate... desi eu imi doresc pe programare. Stiam de la inceput cand am intrat la ET, desi nu aici am vrut, ca voi face multa fizica doar ca am sperat sa inceapa sa imi placa..doar ca nu prea reusesc asta.Ce sfat imi dati? Eu as fi multumit sa termin acest profil de ET si sa raman angajat pe programare,ca pentru firme nu conteaza profilul, doar facultatea si ce stii tu sa faci, doar ca tutorele nostru ne cam obliga sa mergem pe electricitate.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu zic să rămâi aici, poate și pentru faptul că sunt și eu fizician, ca să nu pierzi 2 ani.
Apoi, cu multe cunoștiințe din domeniul acesta unde ești, poți aborda IT de asemenea manieră ca să aduci ceva nou.
Programarea este aplicarea unor algoritmi, nu e ceva deosebit.
Până termini tu, calculatoarele vor evolua, cu arhitectură hard nouă, va fi nevoie de abordări noi, interdiscplinare, creatoare. Dacă știi tot mai mult, din domenii diferite, poți fi mai creator.

| Selysium98 explică (pentru sadrian46):

Pana la urma m-am mutat de la acel profil, am pierdut 1 an, pentru ca trebuia sa fiu anul 3 si sunt tot anul 2 doar ca la T.I. si fac programare (POO, PA, SQL etc. ) si sunt foarte multumit de alegerea facuta! Nu imi pare rau ca am pierdut un an si sunt la taxa acest an, din cauza regulilor facultatii, pentru ca unde sunt si colegii sunt interesati de programare, si intr-un mediu in care se discuta, se dau teme de catre profesori ( mai ales cu perioada asta am primit o gramada ) inevitabil inveti programare! Acum m-am lovit de realitate cand am avut unele teme, ca de fapt nici baza de programare nu o am si m-am apucat de pregatire de 2 luni pentru a imi pune la punct baza.

| sadrian46 a răspuns (pentru Selysium98):

La fel poți să îți programezi și viața. Dar pentru asta trebuie să ai o bază.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Fizica se termină la finalul semestrului, pe urmă o să faci doar specialitate. Eu zic să ai puțină răbdare.

| Selysium98 explică (pentru mihai69):

Fizica am sa fac toti cei 4 ani aici.
Uite materiile
http://old.unitbv.ro/......014doc.pdf

| mihai69 a răspuns (pentru Selysium98):

În documentul ăla, în orar, am găsit fizica doar în semestrul doi din primul an. Iar la credite, scrie că se fac două semestre, și ai în total cinci credite (C1).