| ir3al a întrebat:

Intrebarea mea este

:Trebuie sa ai anumite studii pentru a fi om de afaceri sau investitor?Daca da , ce studii trebuie sa ai?

Crezi ca trebuie sa ai neaparat bani pentru a fi om de afaceri cunoscut?

Ce presupune mai exact aceasta meserie?si ce trebuie sa ai pentru a-ti deschide o afacere mare , cu profit pe masura

Multumesc si va rog , fara comentarii rautacioase.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie, neaparat, de studii, dar acestea te pot ajuta, mai ales cele economice, de management sau cele din domeniul afacerii. In principal trebuie sa ai asazisul simt al afacerilor, este cel mai important.
Sigur ca trebuie sa ai un oarecare capital pentru demararea afacerii, marimea lui depinde de domeniul ales. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| unknownn a răspuns:

Ia vezi, Becali are?

| MyhayB a răspuns:

In primul rand nu este o meserie in adevaratul sens al cuvantului.Nu termini facultatea X si iesi om de afaceri. Studiile de specialitate sunt foarte bune,dar nu esentiale, crezi ca Becali a fost sef de promotie la Academia de Studii Economice? Iti spun eu ca nu.
Cum a zis si Ioan, studiile economice,cele de management,marketing,contabilitate,etc...te pot ajuta,dar fara BANI nu poti realiza nimic.
Pentru a deschide o afacere ai nevoie in primul rand de bani, sa fi un iubitor de risc ( pentru ca o afacere implica riscuri mari), apoi de un minim de cunostinte si pasiune pentru domeniul ales.