| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa ies din aceste probleme.....Nu mai am nici o solutie? Am 35 ani si inca de cand am fost mic am avut o viata foarte grea, am fost complexat intodeauna.Financiar de abia o ducem de pe o zi pe alta cu toate ca eram 2 frati orfani.Din cauza starii financiare am avut mult de suferit.La scoala invatatoare din clasa intai pana in a 5-a imi spunea ca is prost, ca nu am sanse si ca nu voi reusi niciodata in viata. Din clasa a 5-a pana in a 8-a am fost tot timpul marginalizat. Sper sfarsitul clasei a 8-a am inceput sa invet cum trebuie si am incercat sa imi schimb imaginea.Dar degeaba datorita lipsurilor financiare, am abandonat scoala dupa clasa a 8-a.Am inceput sa merg sa imi castig bani mei.Am lucrat de la 14 ani pana la 19 ani la o croitorie.Se lucra la negru asa era timpurile, munca multa bani putini, dar era bine.La 19 ani am facut un blocaj renal, m-am operat de 3 ori la rinichii. Dupa un an de spitalizare am inceput sa imi revin, am inceput sa lucrez iar. Operatiile ce le aveam nu imi permiteu sa stau pe scaun mai mult de o ora, imi amortea operatile si nu mai puteam suporta sa stau jos.Am renuntat la croitorie, oricum nu mai mergea treburile nici pentru patron. Urma sa preia si el alta afacere finca aceasta decazuse chiar si pentru el.Am gasit un alt loc de munca ca forestier palmas.Era munca bruta dar m-am descurcat datorita colegilor.Erau oameni cuminti.Am lucrat alti 3 ani in domeniu acesta.Din cei 3 ani de munca, am fost in regula cu cartea de munca doar un 1 an.La 22 de ani am intalnit o fata cu care mi-am unit destinu dupa 7 luni de relatie.Sotia la vremea aceia avea 16 ani.La o perioada scurta de timp, adica la nici un an a venit pe lume si printesa noastra.E un dulce de copil.Acum avand o familie a trebuit sa ma zbat mai mult sa pot sa imi intretin familia.Gaseam de lucru doar la negru si de cele mai multe ori munceam si ziua si noaptea.Dar tot nu reuseam sa prosper pentru familie.Nu beam nu fumam doar mancam si nu duceam o viata prea roz.Vazand cum e viata am decis sa plec in afara.In toamna lui 2004 am plecat singur fara nici o speranta doar cu un vis in italia.Cu ajutoru lui Dum-z m-am descurcat, am reusit sa renovez casa parinteasca sa fac si eu ceva in gozpodarie.Dar criza m-a facut sa vin in tara, lucram in constructii si nu mai eram platiti.Asa am decis sa revin acasa.M-am intors in tara in toamna lui 2010.Am inceput de atunci sa caut de munca aici, dar nimeni nu mi-a oferit de munca.Am mai gasit in particular de munca, cate o baie de facut sau de facut rigips cate o camera doua.Dar lume din lipsa banilor nu prea mai face nimic.Asa ca pe parcursu anilor vazind ca nu am nici o calificare, am decis sa iau permis de conducere.Am luat toate gradele usor usor, am luat si atestatele toate si am facit si card tahografic.Am cheltuit nespus de multi bani. Daca merg acu sa ma angajes ca sofer nu ma angajeaza nimeni.Zic ca nu am experienta necesara.Am gasit ca sofer pe ruta fixa ca sofer transport persoane pentru o perioada de 3 luni de zile dupa care am fost lasat acasa finca nu am avut curaju pe timp de iarna sa fac curse cu cu microbuzu ce era dotat cuciucuri de vara si uzate 60%.Era un polei groaznic si am decis sa renunt decat sa nenorocesc pasageri sa mai rau.Am lasat sa treaca ceva timp si am sunat iar persoana principala pentru o eventuala angajare.Mi-a propis ca ma cheama cand are nevoie, am mai insistat iar si iar dar nimic.Stiu ca viata e o continu incercare, dar nu as vrea ca sa intampin iar greu ce l-am intapinat pe parcursu anilor.Va rog ma poate ajuta cineva sa imi gasesc de munca? Din anunturi nu ma angajat nimeni iar prieteni ce m-ar putea ajuta nu am.

6 răspunsuri:
| Vladuthz a răspuns:

Incearca sa imparti plinate, si nu-l asculta pe cei7pitici pentru ca nu incearca decat sa te pacaleasca, nu plati pomelnice sau alte prostii din astea, ca la urma urmei sunt bani munciti de tine si e pacat sa-i arunci asa.

| Hirako a răspuns:

Lasa-mi ID-ul tau de messenger pe privat si vorbim acolo.

| ElizzaTPU a răspuns:

Cel mai bun sfat posibil poate veni de la cineva care a avut o experienta similara cu a ta si a reusit profesional.

Nu cred ca este un capat de lume. In primul rand fii recunoscator pentru ce ai acum ( familia ) si integritate fizica si mentala.

Multa bafta!
Adrian

| cei7pitici a răspuns:

Pe de o parte esti un om bogat! tu spuneai ca ai un ingeras in familie, unii ar da orice sa poata avea un copil! Sunt convins ca atuncii cand ii privesti ochii te simti ca si incarcat si pregatit sa lupti din nou! Peste tot este greu cu locul de munca din nord si pana in sud aceasta este problema majora, unii au facultati si sunt licentiati si someaza desigur.Trebuie sa fii tare si nu uita ca tu esti stalpul casei dar stalpul are si un sprijin si tu il gasesti in sotia si copilul tau.Succes si eu sunt somer este foarte greu dar cu Dumnezeu inainte o sa trecem si peste vremurile astea grele in care cei de la putere si-au aranjat burtile si familiile uitand de noi cei care i-am votat candva. Sanatate tie si familiei tale, succes!

| cei7pitici a răspuns (pentru cei7pitici):

P.S Ai incredere in Dumnezeu si plateste pomelnice si slujbe la manastiri, la preoti batranii pentru sanatate si servici si ai sa vezi ca in viata ta o sa apara ceva si o sa se schimbe situatia! Roagate si inca o data du-te la manastiri si plateste pomelnice la preoti ei au un har mare si cu siguranta o sa fie bine, nu trebuie sa ne pierdem nadejdea!

| Ptcc a răspuns:

Te pot ajuta cu un mic sfat pe partea financiara. Nu e o comara dar poate te ajuta.
http://www.wix.com/ptc_p6/2