| KiLLr0Y a întrebat:

sunt cls XII la electronica si automatizari si as vrea sa ma orientez pe acest sens, m-am gandit sa ma duc la facultate la Cluj la poli la inginerie electrica dar am auzit ca matematica este foarte grea si ii face pe multi studenti sa se lase de facultate, eu stiu matematica dar nu la un nivel foarte inalt dar in domeniul de electronica sunt la un nivel foarte inalt, sunt radioamator si imi place mult domeniul acesta. As vrea sa intreb ce presupune matematica si fizica din facultate? La ce nivel se lucreaza?
M-am gandit si la o alta solutie: maistru militar in radiocomunicatii, din cate am auzit e 3 ani se intra foarte usor pentru ca e deficit de personal, iesi repede la pensie 45 ani doar pentru mine este o problema ce ma deranjeaza salariul nu este asa de stralucit aprox 2, 500 lei iar ca inginer peste 4, 500 lei (din cate am auzit)dar nu iesi asa repede la pensie ca inginer. Vreau sa va cer ajutorul in acest sens, spuneti-mi parerea voastra sau daca aveti idei de alte facultati de electronica care nu presupun matematica foarte multa doar baza, unde este pus accentul pe electronica nu pe alte materii. Multumesc!

3 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Este grea intr-adevar matematica,inveti limite,integrale,dar nu te descuraja, daca stii cat de cat e bine, mai studiezi si te vei descurca.
Fizica este acceptabila si nu este o problema.
Conteaza mai putin nivelul de electronica pe care il ai, pe langa electronica mai sunt multe alte cursuri.
Încearca si vezi cum este, nu te lua dupa nimeni.

| KiLLr0Y explică (pentru Raducons):

Ce parere aveti despre scoala de maistri militari? Este adevarata afirmatia spusa de mine in legatura cu scola de maistri militari?

| SofiaAbigail a răspuns:

Buna. Trebuie sa ai o baza buna ca sa te poti descurca in facultate. Daca vrei sfaturi despre ce poti lucra, culegeri, ma poti contacta.