| anna01 a întrebat:

Sunt studenta si am o mare incertitudine:imi doresc sa muncesc, dar nimeni nu am angajeaza.Caut de mult timp un job.Sunt dezamagita de mine si am impresia ca sunt inutila.Inca ceva ma roade, nu stiu ce cariera vreau sa urmez, desi pana a varsta asta ar fi trebuit sa sa-mi fac un plan. Pur si simplu nu ma regasesc in nimic si nu am nicio tinta in mod special crezand ca la fata locului imi voi stabili un tel.

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Este foarte greu sa iti gasesti acum (e criza si e si iarna, sezon mort)ceva de lucru.Nu esti numai tu in aceasta situatie. Sunt aproape toti tinerii si grav e ca multi au terminat studii de specialitate si nu gasesc.In ceea ce priveste nehotararea ta legata de alegerea carierei este cauzata tot de problema crizei pe piata fortei de munca.Nu ai nici un exemplu pozitiv (tanar absolvent care are un job acceptabil) si nu ai deci repere dupa ce sa te orientezi.Nu dispera totusi ca pana la urma tot iti vei alege ceva care sa iti placa! Daca te pregatesti serios in profesia pe care ai ales-o sigur te vei realiza. Sper ca se va rezolva si cu locurile de munca.

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Si eu simt la fel. Am un job part time dar as mai vrea unul si nu pot gasi nimic. Tinerii nu sunt deloc incurajati. Multi ar vrea sa munceasca dar sunt luati in ras.

| cretzufinish a răspuns:

Oferta locurilor de munca e nula in momentul de fata, iar nesiguranta locului de munca e vie in fiecare din noi. Asta e Romania. Asteptam zile mai bune, poate spre sfrasitul anului. Cat despre cariera orienteaza-te catre ce-ti place.

| undercovergirl a răspuns:

Fiecare dintre noi s-a intalnit cu asa ceva de-a lungul vietii, dar nu trebuie sa disperi. Si eu sunt la inceput de cariera si nici mie nu mi-a fost usor. Dar daca esti increzatoare in fortele proprii, poti face cam orice. De multe ori experienta care ni se cere ori de cate ori mergem la un interviu ne dezamageste dar nu trebuie sa se intample asa.
In situatia ta si fiind si la inceputul carierei, cred ca cea mai buna solutie ar fi sa faci practica intr-o companie. Practica in zilele noastre nu este platita dar ai un avantaj in sensul ca practica este considerata ca si experienta in domeniu.
Facand practica ai posibilitatea sa descoperi si ce joburi nu iti sunt pe plac si iti poti face un plan.
Cei care nu lucreaza in timpul facultatii si dupa ce termina se asteapta sa le cada jobul ideal in brate se inseala amarnic. Daca poti sa le faci pe amandoua eu cred ca solutia asta e cea mai practica in momentul de fata, gandeste-te ca daca incepi acum pana la vara acumulezi suficienta experienta pentru a avea minim o sansa sa gasesti un loc de munca bun. happy
Sper ca ti-am fost de folos.

| anna01 explică:

Va multumesc pentru raspunsurile prompte.Ma simt mai incurajata acum.Ar fi trebuit sa specific ca sunt la Filologie or majoritatea locurilor de munca abunda in oferte de IT&soft... Mi-ar placea sa fiu traducator/translator, dar la fel, se cere EXPERIENTA.Nu sunt in situatia disperata de a avea nevoie stringenta de bani si nu traiesc pe spatele parintilor, dar as vrea sa incep sa-mi dezvolt anumite calitati, sa le exersez.Ma simt legata de maini si de picioare.Am incercat si anul trecut, cred ca am trims vreo 15 ceva-uri din care am fost selectata pe un post de op.interviu prin telefon, nu mi-a placut experienta...nu are nimic dinamic, intr-o masura, distractiv, doar rutina.Nu stau foarte bine la nivelul de comunicare interpersonala, dar as vrea sa incep sa fiu mai sociabila-stiu cat conteaza.Mersi

| anna01 explică:

Ma bucur ca primesc raspunsuri si incurajari.Nileda, mi-a placut foarte mult ca ai punctat exact ceea ce vroaim sa spun, nu mi-e rusine de nicio munca ata timp cat investec timp, seriozitate; o singura nelamurire:de ce sa nu spun nimanui ca sunt studenta? In Cv se vad studiile si est si un criteriu de angajare. Dan, la fel ma gandeam si eu, la un curs de cosmeticiana, frizerita, masaj, chiar sondam ofertele si trebuie doar sa strang banii necesari pentru un curs.ananonymousgirl, caut o companie unde sa fac practica, nici nu ma astept sa-mi pice un job din cer dupa ce termin facultatea, tocmai de aceea incerc, ma zbat sa gasec un job.Nu am pretentii irealiste cu privire la un job, dar in cerintele anuntului vad daca ma incadrez si apoi aplic.Raspunsurile voastre imi sunt de un real ajutor, va multumesc.

| slayer666 a răspuns:

Stai linistita...vine primavara si o sa inceapa sa se mai dezghete piata locurilor de munca, o sa gasesti ceva pe masura fortelor si aspiratiilor tale, trebuie doar sa ai incredere in tine si putina rabdare. baftahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua Anna!
Eu sunt Dan, sunt mult mai in varsta decat tine. Intamplator am citit intrebarea ta. Din experienta pot sa-ti spun ca trebuie sa-ti alegi o meserie care sa-ti placa si totodata sa implice "manipularea banilor". Pentru a fii mai explicit am sa-ti dau un singur exemplu care sa explice ce inseamna a lucra si a avea o suma de bani imediata. De cate ori mergi la cosmeticiana sau la coafeza, s-a intamplat vreodata sa nu lasi cativa lei. Ca sa devii cosmeticiana sau coafeza ai nevoie de un curs de cca. 6 luni si enorm de multa prctica, cred ca in aceste meserii practica este definitorie. Daca te grabesti, la sfarsitul anului poti fi multumita de faptul ca ai un banut sigur in buzunar.
Bafta!
Dan

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil, aici sa fie o problema, una e sa_ti doresti sa muncesti si una e sa faci ceea ce_ti place. In general scoala ne invata sa fim mediocri, asa ca daca te vei angaja nu vei lucra pentru tine ci pentru altii, mai bine ai face sa te gandesti ce ai putea sa faci pentru tine sa_ti fie bine, asa ca mai ai timp, inca esti studenta... ce domeniu? Toti suntem utili cand avem pentru ce lucra, cu siguranta iti lipsesc motivatiile si panurile pe termen scurt.
Sunt multe oportunitati in veata, profita de ele. Succes!

| Suiram a răspuns:

Pentru inceput trebuie sa intelegi ca "A FI STUDENT"nu este o profesie, o specialitate, pur si simplu nu inseamna ca ai o pregatire, mai ai drum lung de parcurs si pe viitor ai sanse sa beneficiezi de aceasta (binenteles daca vei termina). In privinta locului de munca sunt sigur ca ai gasit si ca vei mai gasi, problema este sa nu aspiri pentru inceput la unul care te depaseste, si aici ma refer nu la faptul ca esti depasita intelectual, ma refer la faptul ca pentru inceput, indiferent ce post vei ocupa, tu vei fi depasita pe plan profesional ca si experienta.Sunt sigur ca vei reusi, chiar daca nu te cunosc personal, dar numai pentru simplul fapt ca ai pus aceasta intrebare, ai dat dovada ca tu chiar vrei ceva si ca te intereseaza. Sfatul meu este sa cauti un loc de munca decent si de care sa nu-ti fie rusine si mai ales sa nu mai spui nimanui ca urmezi cursurile unei facultati decat daca vei fi intrebata si cu siguranta vei gasi un loc de munca si dupa o vreme, oportunitati pentru ascensiunea ta. Multa BAFTA!

| feluc a răspuns:

In primul rand unde esti studenta la ce facultate esti? ce profil?
Incearca sa gasesti ceva la fast food sau la magazine
Dupa ce termini facultatea mai vezi tu Asa ca mult SUCCES