| luizanton25 a întrebat:

Sunt clasa a 12-a, iar eu tot nu sunt hotarata ce drum vreau sa urmez dupa terminarea liceului. Sunt la profil uman, un aspect care mi se pare ca imi limiteaza foarte multe oportunitati intr-o cariera buna precum cea a unui medic sau a oricarei ramuri unde se regasesc materialele reale, materii la care chiar nu ma pricep. Sunt o fire care e dispusa sa invete si sa depuna eforturi pentru studii, insa atrasa mai mult de partea artistica, umanista. Ma gandeam la Facultatea de limbi straine insa citind parerile studentilor de acolo am ramas foarte dezamagita. Nu vreau sa imi dezamagesc familia si mai ales pe mine in cariera de dupa. Ma puteti ajuta cu un sfat?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In viata poti sa faci orice iti doresti DACA esti ambitioasa si pui mana serios pe carte, sa studiezi si sa inveti pe rupte, ca sa-ti atingi telul.
Ajutorul in acest caz nu poate veni de la nimeni, fiindca nu te cunoastem si nu stim de ce esti tu capabila si ce anume iti doresti sa profesezi pentru urmatorii 40 de ani.
Nu apela nici la parinti sau rude, ca faci greseala vietii tale, asa cum am facut-o eu cand nu am stiu unde sa ma duc si parintii au decis pentru mine, facand o facultate pe care nu am profesat-o niciodata, inutil si timp pierdut.

Aceasta decizie trebuie sa o iei SINGURA dupa ce iti framanti bine creierul si dupa ce alegi singura ce profesie vrei sa faci ZILNIC timp de 40 de ani, pana iesi la pensie.

| StoicAnalysis a răspuns:

Ai putea incerca pe psihologie, sport, biochimie si nutritie... Cam asta ar fi teoretic. Insa practic, poti alege orice facultate vrei tu. Exceptand cele in care faci matematica multa.
La familie si prieteni, nu ar trebui sa te gandesti deloc. Pana la urma, ei au viata lor si tu pe ata. E viata ta, si doar tu ai puterea de a decide si a alege ce vrei tu sa faci cu ea. Nu mama, nu tata, nu bunicul, nu bunica, ci doar tu. Ei pot fi dezamagiti, dar nu ar trebui pentru tine sa fie asta o problema.

| adryang78 a răspuns:

Îți dau același răspuns pe care l-am dat tuturor celor care s-au confruntat cu aceeași dilemă: "singura modalitate de a trece prin viață fără să muncești e să faci ce-ți place".
Profilul la care ești nu te îngrădește cu nimic, ai optat pentru el fiindcă astea sunt înclinațiile tale native. Practic, poți opta pentru orice facultate, poți studia și dinamica quasarilor dacă te țin curelele. happy
Totuși, pleci de la o premisă greșită, fiindcă te întrebi ce carieră să urmezi ca să fie cât mai bănoasă. Normal, oricine își dorește un trai decent. Dar întrebarea mai potrivită ar fi: ce carieră pot urma așa încât să merg de drag la muncă?
Ce îți place să faci? Ce hobby-uri ai? Care dintre ele poate fi transformat în profesie?
Un loc de muncă înseamnă o rutină zilnică, și dacă te duci fiindcă n-ai încotro și nu-ți place ce faci va deveni un calvar zilnic.
Unde te vezi peste 5 ani, din punct de vedere profesional? Dar peste 10? Peste 20? Ce ți-ar plăcea să faci o viață întreagă?
Atunci când îți vei răspunde la întrebările astea, vei ști ce drum să alegi.
Mult succes și să auzim de bine! happy

| Xox0 a răspuns:

Da la drept. Dacă te ții bine de învățat, e un stres mare, poți ajunge departe.

| Eusuntingineru a răspuns:

Facultatile sunt invechite, informatiile. depasite. Bine asta n ar trebui sa te opreasca in a urma o fac. De preferabil sunt anumite cursuri. Vezi info. stiinte politice poate iti place