| RolandMRD18 a întrebat:

    În 2020 am terminat liceul si am luat din prima, bacalaureatul cu o medie destul de ok(8.48), ținând cont că nu am fost la un liceu de top si am terminat cele 12 clase în genunchi, foarte stresat. Am muncit enorm de mult ca să iau acest examen, era un fel de orgoliu, fiindcă părinții mei nu au fost alături de mine în acesti 4 ani. De fapt în cei 12 ani. Eram singur, viața personală nu m-a ajutat deloc în această perioadă, am devenit depresiv si anxios.
     Mult timp nici nu mă gândeam la facultate, probabil şi pentru că ştiam că nu o să am banii necesari ca să urmez studii superioare. Într-un fel doare, fiindcă în toti acesti 12 ani, am fost un elev bun, care învăța, care era "tocilarul" clasei. Țin minte că foarte multe ori mă trezeam la ora 5 dimineata si mai făceam câte o recapitulare. Am avut un an de "tranzitie" în care m-am angajat, am dorit să strâng niste bani, dar nu am reusit. Când locuiesti cu părintii, banii tăi nu mai sunt ai tăi. Sunt "ale noastre", cel puțin aşa a fost la noi. Părinții sunt de părere că nu am nevoie de facultate, trebuie să muncesc, e inutil să mai învăț. Sunt dezamăgit, fiindcă ştiu că multi părinti fac eforturi mari si sacrificii, iar ai mei nu mă ajută nici măcar din punct de vedere moral. Să zică că vor să mă ajute, dar nu pot. Eu nu sunt supărat pe ei, asta e viata, îi accept cumva.
     Nu ştiu, aveti vreo idee, cum as putea sa merg la facultate pe cont propriu? Probabil aş intra la buget. Nu există în România niciun credit, care să mă ajute? Chiar nu ştiu ce să fac...simt că e nedrept ceea ce mi se întâplă, m-am întâlnit recent cu diriginta mea, care mi-a spus că e dezamăgită fiindcă nu am continuat să învăț, dar mi-era ruşine mereu să vorbesc despre chestiile astea... eu întotdeauna am suferit din punct de vedere financiar. Nu m-am dus niciodată la nicio excursie, nu am dorit haine scumpe, nu am avut mari asteptari de la parinti. Am vrut să minimalizez cheltuierile mele..pentru că ştiam de la o vârstă fragedă care este situatia.
Dar aici e vorba despre viitorul meu şi odată în viata vreau să fiu si eu egoist, viata mea, deciziile mele, dar nu e chiar asa de simplu. În această săptămână se tin înscrieriile la facultatea unde am vrut să merg, dar probabil o să mă uit si în acest an la ei, numai de la distanță... si aşa trec anii.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa te inscrii la facultatea care-ti place i sa-ti incerci norocul.
Ai job deci il poti schimba pe part-time (dupa amiza, dupa facultate) si eventual lucrezi in wekeend ca sa faci bani de examene.
Trebuie sa faci sacrifiul asta doar in primul an, dar si sa inveti pe rupte fiindca de ajungi sa iei note f mari la examene, intrind la buget si acolo ramai, daca ai vointa sa iei an de an numai medii mari, pana termini facultatea.
Esti un copil ambitios si pari cu picioarele pe pamant, asa ca, nu renunta la facultate, inscrie-te si... SUCCES!

| Legion7X a răspuns:

Încearcă la pompieri, armată, sau poate vrei să fii politist comunitar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai aplica la facultate si vezi mai tarziu daca intri la buget sau la taxa, dupa depinde de tine daca te duci sau nu, nu te costa nimic decat taxele alea de inscriere de 100-200 de lei, nu stiu unde vrei tu sa mergi.