| MariaIuliana28 a întrebat:

Bună ziua TPU,deci,pot spune că sunt un copil foarte foarte pasionat de muzică,iubesc muzica din toate punctele de vedere,in viața mea îmi doresc o cariera in acest domeniu al muzicii,dar problema este că nu prea știu cum să-mi incep drumul spre succes,spre o viață bună, ce sfaturi ați putea oferi? doresc răspunsuri cat mai sincere, mulțumesc frumos!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Depinde foarte mult ce varsta ai acum, muzica o incepi de mică de la 5 sau 6 ani, incepi sa inveti la un instrument muzical, de obicei se incepe cu pianul, si dupa ce inveti notele muzicale poti trece la alte instrumente vioara chitara violoncel, daca sa zicem ca ai 20 de ani si vrei acum sa te apuci de invatarea si studierea unui instrument este tîrziu numai poti recupera anii pierduti, intr-adevar muzica ramîne pentru tine o pasiune si poti cînta la karaoke daca ai ureche muzicală si voce, daca cînti fals nici acolo nu poti

| LucyiFer a răspuns:

Dubios, dar cam toți vă doriți muzica asta. happy Iubirea de faimă e cea mai frumoasă în muzică. Zic doar adevărul.winking
Apoi îți las sfaturile cele mai sigure cu care nu ai cum să dai greș.
Sper că ai încă o vârstă mică. Muzică de performanță nu poți face în vârsta adultă, ci doar dacă începi măcar, măcar din adolescență, dar dacă începi de aici, deja trebuie să fii triplu motivat ca să te ții de treabă.

Primul sfat, alege direcția muzicii pe care dorești să mergi, dacă vrei să cânți la un instrument, gândește-te la cel care vrei să mergi să cânți, dacă vrei să ai performanță și cu vocea, trebuie să te apuci de canto.

Găsește în final un guru/coach/un bun prof și colaborator, dar pe care să-l urmezi și chiar copiezi mereu, dar și să-l asculți și cu care să te consulți în tot. Doar așa poți evolua în domeniul ăsta. Care la prima vedere deși pare ușurel, e destul de crud.winking
Salve!

| MariaIuliana28 explică (pentru LucyiFer):

Mulțumesc frumos de răspuns