| almaz a întrebat:

Bună ziua TPU! Vreau să susțin un examen la ministerul justișieni, care să-mi ofere o licență de traducător legalizat pentru limba rusă. Nu prea cunosc multe detalii despre acest lucru, de aceea orie informație ar fi bine venită.

Aș vrea să văd câteva variante (exemple) de examene, ca să știu la ce să mă aștept, să am pe ce să exersez. Mulțumesc pentru atenție.

Răspuns Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Ministerul Justitiei doar iti elibereaza certificatul, tu trebuie sa dai examen la Ministerul Culturii.
Stiu ca se organizeaza 2 sesiuni pe an, in toamna si in primavara, examenul are 2 parti si costa vreo 700 lei pentru limba rusa (adica 1400 lei ca sunt 2 examene) si trebuie sa iei peste 7, apoi in cateva luni daca iei examenul iti da si autorizatia.
Modele nu prea se gasesc pentru ca nu e interesul lor sa lase publice...
Eu gasisem unul foarte greu pe net, dar la engleza.