| Militară_Fotography_Club_Tehnică_1997 a întrebat:

Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns la o intrebare?!

Doresc sa continui studiile dupa liceu cu o postliceala sanitara, dar in acelasi timp sa fac si armata ca soldat angajat. Daca termin postliceala (luand in vedere ca postliceala este considerata ca studii superioare) ma face subofiter? (M.Ap.N). Multumesc frumos!

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu!---trebuie sa urmezi o scoala militara de subofiteri iar dupa absolvirea acesteia vei primi gradul de sergent.O scoala postliceala sanitara NU te ajuta "sa salti" de la SGP(soldat/gradat profesionist) la subofiter!
Du-te la Centrul militar din judetul tau( biroul de informare-recrutare)--- intreaba si vei fi lamurit! Pana atunci citeste despre etapele de formare initiala a subofiterilor din link-ul:
http://www.mapn.ro/recrutare/sof.php

p.s Tot ceea ce este scris cu albastru, in link-ul de mai sus, poate fi descarca. Citeste cu atentie si vei vedea ca "lista"intrebarilor tale se reduce substantial! Cu intrebarile care raman, te lamuresc cei de la Centrul Militar.

| darrio2007 a răspuns:

De unde stii tu ca postliceala este considerata ca studii superioare? Te inseli.

| Militară_Fotography_Club_Tehnică_1997 explică (pentru darrio2007):

De la un prieten care a facut postliceala de asistenti medicali si i sa specificat ca postliceala este considerata ca studii superioare!

| darrio2007 a răspuns (pentru Militară_Fotography_Club_Tehnică_1997):

Citeste aici cu atentie.
Salarii la stat în funcţie de studii: de la SUPERIOARE, pana la angajaţi NECALIFICATI. Astfel, vor dispărea anomaliile din prezent, când o femeie de serviciu cu vechime poate câştiga chiar mai mult decât un medic rezident. Este varianta guvernului pentru sistemul de salarizare.

"Ce am propus ca prima viziune a fost sa gandim o alta filosofie a salarizarii, in asa fel incat sa aduca eficienta. Ar fi pe T1 necalificati, T2 ar fi studii mediii faca BAC, T3 medii si postliceale, T4 scurte de scurta durata si superioara. Bineinteles intre fiecare din acest trepte o sa avem o limita minima si maxima", a declarat Rovana Plumb, ministrul muncii.
Sursa:http://www.romaniatv.net/......08363.html

| Militară_Fotography_Club_Tehnică_1997 explică:

Dar cu postliceala sanitara in domeniul smurd?