| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Vreau sa devin asistent medical sa lucrez in spital sau pe salvare. As vrea sa urmez o scoala postliceala sanitara, imi garanteaza aceasta un loc de muncă. Am auzit că te pot concedia sub pretextul ca ai facut doar postliceala si nu ai studii superioare și licență si nu cunoști tot.
Sau sunt dezavantajat pentru ca nu am facut facultate?

Si totusi daca fac o postliceala, dupa cei 3 ani, pot sa ma inscriu la facultate sa imi continui studiile?
Si daca da, cum se procedează, poate cunoașteți pe cineva sau sunteți chiar voi în aceasta situație.
Chiar mă interesează să îmi continui studiile după postliceală.

Care este diferența la salariu intre un asistent cu postliceala si unul cu facultate?
Nu ma interesează banii, mai mult sincer ma interesează siguranța unui loc de muncă, sa stiu ca orice as face fie ca fac facultate fie ca fac postliceala eu pot lucra in spital sau pe salvare, cu un salariu decent bineinteles, nu cer luna de pe cer.
Imi doresc sa ajut oameni si fac asta de drag.
Menționez că stau în București.

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti garanteaza nimeni nici un loc de munca, asta fiind problemata personala, sa-ti gasesti de munca, sa mergi la inteviuri, sa participi la concursuri de ocupare de post samd.
Nu exista siguranta unui loc de munca nici daca faci o facultate.

Uita-te in jur ca toti prosti au facultate in ziua de azi, ca se castiga bine ca profesor universitar, dar ca nu gasesti loc de munca, asta nu-i problema lor, ca nu se inventeaza 10.000 de joburi pe an, in situatia in care un om iese la pensie dupa 40 de nai munciti.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

In concluzie pot sa ma duc si la postliceala si la facultate. Mie, mi-ar fi placut sa termin o facultate, sper totusi să reușesc la admitere.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa te duci la postliceala doar inscriindu-te si platind cursul.
Pentru Facultate ai nevoie de diploma BAC cu medie mare, daca se intra "pe medii", sau sustii examenul de admitere si este in functie de notele obtinute la examen.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am diploma de bac, am luat bacul cu media 8, 50. La facultatea de asistență medicală dau admitere din biologie, sunt puține locuri, dar sper sa reușesc.
Ideea era în cazul in care nu intru sa merg la postliceala, si dupa 3 ani sa echivalez studiile si sa continui la facultate si sa dau licența. Mulți fac treaba asta, dar nu stiu cum se procedează exact. De aceea am întrebat aici, dar se pare că nimeni nu știe, sau dau alte răspunsuri.
Eu orice ar fi vreau sa dau licența, fie ca fac facultate direct, fie ca fac potliceala si apoi ma mai inscriu un an sau doi la facultate prin echivalarea studiilor din postliceala. Vreau să dau licența, așa că în cazul în care cineva citeste raspunsul ăsta, si stie cum se procedeaza cu echivalarea ca sa merg la facultate, sa lase un raspuns aici sau un mesaj în privat. MULȚUMESC MULT!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

O postliceala nu se poate echivala cu o facultate.
Postliceala este un CURS de 3 ani care nu vine cu licenta, ci o diploma /certificat ca ai absolit o scoala generala sanitara.

Facultatea de medicina este o treapa mult mai inalta de educatie decat un curs postliceal, facultatea fiind de 6 ani la zi, apoi 4 ani de rezidentiat, si doar la terminarea facultatii vei avea o licenta.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am inteles ca nu pot echivala.
Facultatea de medicina ține 6 ani si apoi faci rezidențiat, total adevărat.
Eu dau la facultatea de moașe si asistență medicală pe asistență medicală generală, aici durează 4 ani, este o diferență între facultatea de medicina si facultatea de asistență medicală.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tot facultate este si tot nu poate fii echivalat un curs de postliceala cu o facultate.
De ce nu mergi la facultatea de moase si asistente direct?

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am mai spus o dată că eu m-am înscris la facultatea de moașe și asistență medicală, pe 23 dau admiterea, dacă nu reușesc mă duc la postliceală și rămân cu postliceala.

| Freya1 a răspuns:

Ca sa faci postliceala trebuie sa ai 12 clase și cred ca și bacul.Este postliceala de asistent/e și farmacie și vei lucra ca si farmacist sau asistent.Nu știu dacă pentru asta ai nevoie de facultate, facultatea de medicina cred ca e pentru treburi mai ample și oricum durează foarte mulți ani.

Nu te da nimeni fără dacă îți faci treaba.Dar da, e clar ca sunt și spitale unde intri mai mult pe pile.

| alindumitru083 a răspuns (pentru Freya1):

Exista facultatea de asistenta medicala.

| Catrice a răspuns:

"Care este diferența la salariu...Nu ma interesează banii" se vede
N-am auzit nicăieri să-ți dea postliceala job, dar dacă tu zici, asa o fi.
Te da afara de oriunde dacă nu știi meserie, poate nu te baga în seama dacă ești Gigel a lui nea Ion, primarulhee hee

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Nu mă interesează banii, mă interesează să mă specializez cât mai bine în această meserie. Postliceala îți dă job, după cum observi am pus o intrebare, daca în cazul in care fac postliceala e totul sigur. Am mai intrebat, daca pot sa imi continui studiile la facultate.
Îți bați joc de mine prin raspunsul asta de 2 lei pe care l ai dat, eu am nevoie de niste informatii... nu mai suport oamenii care își bat joc de alții că așa vrea curu lor.
Daca nu sti, nu raspunzi... scuză-mă dar ești proastă.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai caracter de postliceala, ți se potrivește. Dacă nu înțelegi ce citești nu e vina mea. Nu mai est pe vremea lui nenea sa te bage în servici după ce termini școala

| alindumitru083 a răspuns (pentru Catrice):

Deci după mintea aia a ta creață si daca cineva ar face o facultate în fața ta ar fi egal cu 0.
Îmi pare rau sa iti spun sunt foarte multi care dau la postliceala in această țară, cand te duci la spital ca vrei sa te operezi, majoritatea sunt asistenti cu postliceala. Foarte putini fac facultatea de asistenti.
Este adevarat ca din facultate ieși cu licență si poate ai o mai mare siguranță.
Daca esti chiar asa tare, mai bine ai raspunde cum procedez dupa cei 3 ani de postliceala, ca sa pot sa imi echivalez studiile si sa ma duc la facultate. Sunt multi care fac treaba asta, dar nu stiu cum se procedeaza, de aceea am si pus intrebarea asta. Nu am venit eu floricică să întreb ceva că așa mi-a venit mie.
Vreau si eu sa stiu ce fac in cazul in care nu intru la facultate.
Daca parintii tai au bani, poate, să te trimită la toate facultățile foarte bine.
Alții trăiesc si ei si poate vor si ei sa realizeze ceva în viață, așa cum se poate.
Caracter de postliceala... judeci omul, nici nu ma cunosti, nu sti prin ce am trecut si cate am facut.

| Catrice a răspuns (pentru alindumitru083):

Si de aia asistentele se pricep la nimic. Nu știu in ce spital privat din străinătate ai fost, dar în România găsești o asistenta ca lumea 1:1M
Dacă zici ca te duce mintea, cautai pe site-ul facultății care te interesează. Fiecare are procedura de echivalare diferita, la unele faci doar ultimul am de facultate după ce termini, la altele 2.
Ai caracter de asistenta întrata pe pile. Și am văzut destule.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Dacă îți faci treaba bine si iti vezi de ce ai tu de facut esti foarte bine văzut. Nu am nici un caracter de asistent intrat pe pile, cum ziceam vreau sa fac si eu ceva ce imi place, vreau sa ajut oameni. Si vreau sa o fac bine, nu de mântuială. Stai linistita ca am cautat pe toate site urile si nu am gasit nimic de nici o echivalare... am zis si eu ca stie cineva de aici ceva, dar se pare că mai mult ma cert si mi se aduc reproșuri ca vreau sa fac ceva. Hai ca asistent pe pile si ăia care chiar intra pe pile sunt pupați undeva si doamne ce bine se descurcă. Si eu unul care vreau sa fac meseria asta ca la carte... vai de steaua noastră.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Suni la secretariat sau mergi personal.
Sau te înscrii direct la facultate. Pana îți faci echivalarea se schimba și metoda de angajare.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

M am inscris la facultate. Sunt putine locuri si multi chiar foarte multi candidati. În anii trecuți au fost mai multe locuri.
De aceea imi este frica ca nu o sa pot intra. Postliceala este o alternativa bunicica zic eu. Ideea era, ori mai astept un an si mai dau o data la facultate daca nu intru ori intru la postliceala si prin echivalare continui cu facultatea si licenta. Treaba era sa nu sun la facultate, treaba era ca poate cineva a mai facut asa ceva si cunoaste, macar sa imi zica daca se poate.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Singurul avantaj la facultate e ca poți ajunge șef de secție. În rest tot aceeași prostie.

| Sistemulxxl a răspuns:

Fa scoala. Dupa ce termini te inscrii intr-un partid si lipesti afise. Partidul are oameni care te vor angaja in spital. E pe bune. Una de vinde carnati este asistenta sefa la un spital dupa ce a facut ce am scis mai sus.