| qieiqpalz a întrebat:

Ca sa ajungi medic/asistent ce trebuie sa faci (da stiu scoala /facultate) dar vr detalii

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a ajunge asistent medical poti face liceu sanitar sau curs postliceal sanitar, eventual facultatea de medicina.
Pentru a ajnge medic, trebuie sa ai bacalaureatul luat, sa faci facultate de medicina + rezidentiat (practica), dupa care poti da masteratul pe o specializare, eventual si doctoratul.

| qieiqpalz explică (pentru Bula):

Omg man un unchii de al meu nu a facut nici o facultate de mdicina dar s-a inscris la ceva proiect sa mearga la scoala si acolo invatau extrem de mult si cred ca dupa 1 an sau 5/6 luni nu mai stiu a ajuns bracadier sau ceva gen si dupa asistent oare nu pot face si eu asa?

| Bula a răspuns (pentru qieiqpalz):

Daca deja ai cativa ani vechime ca brancardier, atunci mai faci ceva cursuri suplimentare (sanitare) si la urma poti deveni asistent.

| qieiqpalz explică (pentru Bula):

Pot sa iti scriu in prv?

| S3c0ndSh0t a răspuns:

Ca sa ajungi medic, trebuie sa dai la o facultate de medicina. Admiterea este de tip grila, iar punctajul trebuie sa fie cat mai mare. Nota de la Bacalaureat este irelevanta. Si asta e doar prima parte caci dupa facultate nu ajungi direct medic, ci maxim asistent medical cu studii superioare. Ca sa poti profesa ca medic, trebuie sa mai dai un examen de rezidentiat pentru ati alege o specializare (medicina de familie, chirurgie etc.).
La asistenti medicali, sunt doua cai. Ori faci o postliceala care dureaza 3 ani si care merge atat la buget cat si la taxa doar daca ai in orasul tau o postliceala de stat. Postilceala se face fara examenul de Bacalaureat doar ca ti se va cere aceasta diploma daca vrei sa profesezi in spitale de stat si, daca nu ma insel, se cere si la privat. Diferenta dintre postliceala si facultate in acest caz o face salarizarea (1000 de lei pentru asistentii cu studii superioare doar ca aceasta diferenta o vei vedea dupa ani de munca).

| Castiel a răspuns:

Biologie, fizica si chimie la greu.

| MissRx a răspuns:

Pentru asistenti medicali e necesara postliceala sanitara (3 ani) sau facultate de medicina(4 ani) iar ca sa ajungi medic iti trebuie facultatea de medicina (durata depinde de specializarea pe care vrei sa o faci).