| Alaanonim2k20 a întrebat:

Ca sa lucrez in it software / hardware am nevoie de facultate sau ceva? Momentan am 10 clase insa sunt la seral si o sa am 12 clase, ce as putea sa fac sa lucrez macar in hardware la pc uri?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru depanator hardware sau cum se mai numeste trebuie in primul rand sa te pricepi si apoi sunt cursuri pe care sa le faci.
parerea mea ca sa fii It-ist adevarat e nevoie de mai multe scoli in domeniu cum ar fi liceul de mate-info, facultatea plus ceva cursuri sau master dar nu este la modul general, sunt destui care se pricep si au invatat singuri, insa pentru incadrarea pe un post la angajare trebuie si o hartie ceva nu e de ajuns sa te pricepi, cum sunt hackeri foarte buni cu scoli si sunt altii si mai priceputi fara vreo scoala in domeniul informaticii, programare etc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie in primul rand sa stii merserie. E mai puțin important cum o înveți

| Frank51 a răspuns:

Nu e nevoie de nici-un fel de scoala ca sa lucrezi in IT in ziua de azi. Unii copii invata java de la 10 ani pe net, si ajung sa fie niste adevarati programatori pe cand altii nici dupa 10 ani de facultate nu pot intelege unele concepte, deci depinde de persoana.

Raspunsul depinde de locul in care vrei sa profesezi, daca nu ai o hartie cu care dovedesti ca ai absolvit un ciclu de studii in care s-a studiat IT atunci nu te poti angaja in companii de renume precum ibm Siemens, Facebook google Youtube, samd. Asta nu inseamna ca nu iti poti gasi un loc de munca foarte bine platit(evident nu la fel de bine platit ca la Facebook), majoritatea angajatorilor au inceput sa se concentreze pe experienta propriu-zisa a angajatilor, de cand cu avalansa asta de studenti fara plan de viitor. Sfatul meu este sa faci ce iti place, dar cu grija, pentru ca daca nu ne putem ridica la standarde atunci trebuie de urgenta sa schimbam drumul pe care mergem!

| CuvantulLuiPetru a răspuns:

Dude incepe sa inveti de pe acum nu trebuie nici o facultate...
Invata sa programezi de pe acum si in a 12-a deja vei face programe sau aplicatii.
Nu mai cauta scuze ia si incepe acum.
Bill Gates nu are facultatewinking
Fii autodidact, invata singur si pune in aplicare!
Spor!
Incepe si vei avea succes!