| Teodora200212 a întrebat:

Ca să pot intra la facultatea de arhitectură, îmi trebuie obligatoriu mate-info?

4 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Nu s-a scos proba de matematica la admiterea la arhitectura? Eu asa stiu ca s-a scos. In timpul facultatii vei folosi foarte putina matematica. Cea mai des utilizata regula ca sa zic asa, va fi cea de 3 simpla.
Deci basic mathematical knowledge, that's all.winking

Dar esti sigura ca vrei sa studiezi aici in Romania, unde pana sa poti profesa trebuie sa astepti 10 ani? ( 6 ani facultatea, 2 master, 2 ucenicia. )

| Mayar a răspuns (pentru Mayar):

Trebuie sa te axezi pe desen!
Trebuie sa stii desen in sensul de de asti cum sa realizezi + umbresti o bucata dintr-o constructie antica, sau cum sa desenezi o anumita cladire foarte cunoscuta sau o casa specifica unui anumit loc din aceasta tara. Depinde de facultate. + trebuie sa stii foarte bine geometrie descriptiva + axonometrie. Sa faci desen tehnic. Toate acestea fie le faci la un liceu de arhitectura + totusi ceva meditatii la un arhitect, fie direct meditatii la un arhitect de la bun inceput (inceputul liceului).
Deci, mai demult trebuia sa stii bine matematica, pe langa aspectele legate de desen, dar acum nu mai se cere acest lucru la admitere, desi ar fi indicat sa stii matematica sa zicem, la nivelul M2 - asta ca sa te ajute pe parcursul facultatii

| Unanonimoarecare123 a răspuns:

Trebuie sa dai la profil real : mate-info sau SN. La profil uman se pune accent pe alte lucruri. Daca ai da la mate-info probabil ai fi ceva mai pregatit doar atat. Din ceea ce stiu eu.

| Kiriio a răspuns:

Nu, conteaza doar ce faci la examenul de admitere. Eu asa stiu happy