| Happyjump a întrebat:

Cam cate ore consecutive lucreaza un medic chirurg cand este de garda? Cam cat primește un medic dupa o zi de garda in Anglia? Merita sa urmezi aceasta profesie? Ma rog, daca aveti cunostinte care urmează aceasta profesie, am un frate care ar vrea sa dea la medicina. Nu e nevoie sa Răspundeți la toate întrebările. Multumesc!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand este de garda lucreaza (legal) 24 ore. Salariul nici in Romania nu poti sa-l afli si oricum depinde de specialitate, grad, vechime, spital de stat sau particular, etc! Tu vrei sa-l afli in Anglia?! Pune-l pe un site englez dar nici acolo nu-l poti afla. Toata lumea tine secret salariul. Doar daca il vezi pe un stat de plata si atunci ala poate fi doar un angajat si nu-si pericliteaza ei serviciul sa-ti spuna tie deoarece salariul este (conform legii) cofidential. Este una din cele mai bune meserii. In tarile dezvoltate un salariu de medic in Anglia poate ajunge si la 100.000 £ anul. In Romania e mic dar medicii au case si vile cu care-i intrec pe altii ca ciubucurile sunt mari. Este, insa, dezavantaj la pensie. Poti, insa, sa-ti platesti o pensie suplimentara sau sa-i depui la banca in moneda ce-a mai rentabila.