| MestecGuma a întrebat:

Ce fac ca medic chirurg?
si ce profesie de medic ( ex. dentist, veterinat, cardiolo etc ) se castiga mai bine si care e cea mai grea si cea usoara )
si ce carte mi-ai recomanda pentru a invata medicina
funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu te gandesti sa urmezi o cariera in medicina bazata pe unde se castiga mai mult si ce e mai greu/usor, mai bine ai lasa-o balta.
La medicina inveti ENORM de mult, iar daca tu vrei sa o faci fara a avea cea mai mica afinitate pentru vreo specialitate din domeniul asta, o sa ajungi sa-ti urasti urmatorii... aproximativ 10 ani.
Cat despre chirurgie, are multe ramuri.
Iar in legatura cu cartile, depinde la ce facultate mergi. Fiecare are bibliografie proprie.

| Weider a răspuns:

Trebuie sa faci ceea ce simti ca iti place cu adevarat, nu te lua dupa ce e usor si banos. Cel mai important faci ce iti place cu adevarat. Altfel ai facut degeaba facultatea pentru bani, pentru ca nu lucrezi din propria placere, ci pentru bani, plus ca mai greu inveti ce nu-ti place decat ce iti place. Cu medicina nu e de jucat deloc, pentru ca cand vei avea de facut operatie unui pacient, trebuie sa fii atenta ce faci acolo pentru ca viata pacientului este in mainile tale. Deci, alege ce iti place sa faci.

| IceVirus a răspuns:

Sincer, este ceva sesibil... adica tu decizi. Dar foarte bine platiti sunt doctorii dentisti sau neurocirurgi. Dupa parerea mea cea toate sunt grele, dar cea mai gre ar fi neurocirurgia. Este si cea mai sesibila. Ti-as recomanda cardiologia, nu sunt medic, dar pentru carte mai bine intraba un profesor universitar (ca sa nu dai banii de pomana) happy, Mult norocwinking