| anonim_4396 a întrebat:

Care ar fi o cariera de viitor pentru un tanar absolvent al unui liceu, profil mate info?
armata si academia ofera multe avantaje dar si dezavantaje, ce alte meserii cunoasteti, bine platite si care sa ofere o oarecare siguranta?

Răspuns Câştigător
| Cryss a răspuns:

Frate nu conteaza parerea noastrabig grin, si eu sunt la mate-info si poate ma duc la arhitectura sau jurnalism thinking
REcunosc depinde cam 50 % daca nu mai mult de banii pe care ii primesti, insa daca nu e ceva ce sa iti placa nu cred ca o sa fi multumit vreodatabig grin.
Si in ziua de azi nu mai stii ce slujbe iti ofera siguranta laughing. De exemplu in cazul bancilor, ca angajat al bancii nu mai ai siguranta pe care te puteai baza ca acum 10 ani big grin.

Sincer nu stiu ce sa iti mai spun in legatura cu exemple, eu totusi sustin ideea de a-ti alege ceva ce sa iti placa tie happy.

5 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Si eu sunt la mate-info.eu vreau la OPC sau jurnalism... n-au absolut nicio lgatura cu informatica.

| Brigitta a răspuns:

Si eu am terminat mate-info. dar acum-s la business, anul2happy am incercat la academia din baneasa dar m-am scarbit de aia cu invartelile lor cu tot. oricum, ofiteri 10.000euro subofiteri 5000euro, daca te intereseaza. tata lucreaza in armata, calatoreste mult, vede lumea, nu e veci acasa, dar ne merge binehappy
totusi, daca te pricepi la info bine-bine incearca aia. vei primi oferte inca din anul 1 in faculta. am fosti colegi care sunt chemati la microsoft.

| covexrobu a răspuns:

Inscriete la o inginerie ceva. Ori inginerie mecanica ori in constructii. Ca masini si case vor exista intotdeuna asa ca eu zic sa incerci astea sau depinde cat de mult iti place fizica si matematica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca faci dreptul sau informatica, te-ai scos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inscriete la o inginerie ceva. Indiferent daca e inginerie mecanica sau ingineria constructiilor. Eu sunt la Inginerie mecanica autovehicule rutiere in anul 1. Este greu ca am multa matematica si fizica dar eu ma gandesc ca masini vor exista oricand si cineva va trebuii sa le repare si sa le dezvolte mai departe asa ca e o meserie buna. Si o inginerie in constructii este buna omul tot timpul va construii ceva nu va locuii sub pamant asa ca si aceea este o meserie de viitor.