| ioana_3915 a întrebat:

Care e diferenta dintre psihologie si pshiatrie?

13 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

La psiholog te duci sa ii povestesti viata ta si tragi unele concluzii, la psihiatru mergi daca esti bolnav cu capul

| PrajituricaCuFrisca a răspuns:

Psihologia calmeaza oamenii, psihiatria se ocupa cu cei cunoscuti drept nebuni

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

În primul rând, se scrie psihiatrie. =)
Psihologia este o ştiinţă care stupiază comportamentul uman.
PsIhiatria este o ramură a medicinei care se ocupă cu diagnosticarea, prevenirea, tratarea şi reabilitarea persoanelor cu boli mintale.

| cristinna23 a răspuns:

Psihologul rezolva probleme, psihiatrul trateaza bolile mintale http://ro.wikipedia.org/wiki/Psihiatrie http://ro.wikipedia.org/wiki/Psihologie

| ZapaciLaa a răspuns:

Psihologia se ocupa cu socializarea oameniolor si tratarealor de socializare.
psihiatria se ocupa cu cu bolile sistemului nervos central.

| HepiBăluuns a răspuns:

Psihologul consulta pe cai normali, psihiatru pe aia nebunibig grin

| AndraAlexaLove a răspuns:

-Psihologia este știința care studiază comportamentul uman, inclusiv funcțiunile psihice și procesele mentale ca inteligența, memoria, percepția, precum și experiențele interioare și subiective cum sunt sentimentele, speranțele și motivarea, procese fie conștiente, fie inconștiente.
-Psihiatria este o ramură a medicinei care se ocupă cu prevenirea, diagnosticarea, tratamentul și reabilitarea persoanelor cu boli mintale.

| Quiescent a răspuns:

PSIHOLOGÍE s. f. 1. Știință care se ocupă cu studiul proceselor și al particularităților psihice. 2. Totalitatea fenomenelor psihice care caracterizează un individ sau o colectivitate; concepție, mentalitate. 3. Totalitatea proceselor psihice care condiționează o activitate. – Din fr. psychologie

PSIHIATRÍE s. f. Disciplină medicală care se ocupă cu studiul bolilor psihice. [Pr.: -hi-a-] – Din fr. psychiatrie.

| smile21 a răspuns:

Diferenta dintre psihologie si psihiatrie consta in faptul ca psihologia se ocupa cu studiul omului in toate ipostazele sale(individ,masa,grup), atat omul "normal" cat si cel "bolnav"; pe cand psihiatria se ocupa doar de omul cu probleme (emotionale, comportamentale). Subiectul comun al celor 2 stiinte este omul aflat in dificultate.Psihiatrul fiind de formatie medicala are tendinta sa dea o solutie care poate fi buna sau rea.Psihologul incearca sa-l asculte,sa-l inteleaga si sa impartaseasca problema cu el, fiind mai putin orientat spre rezolvare, conform structurei sale profesionale.In fata persoanei care vine la consiliere, psihologul are un singur mijloc de interventie si anume:psihoterapia.Psihologul trateaza prin sfaturi in timp ce psihiatrul dispune de 2 instrumente:psihoterapia si psihofarmcologia.

| RuxiKasandra a răspuns:

Psihologia are reprezentati care vor sa te ajute, sa iti fie prieteni, sa iti dea sfaturi, sa treci peste ceva anume sau cum sa rezolvi o problema. Psihiatria este ceva pentru oamenii mai putini normali.

| Toffy_1026 a răspuns:

Maa... din cate stiam eu:psihologu` ii trateaza pe aia care sufera accidente ce`i marcheaza sau care au probleme ca nervii, iar psihiatru` trateaza nebunii in adevaratu` sens al cuvantului.

| ioana_3915 explică:

Va multumesc tuturor dar nu dau funda nimanui pentru ca ar fi incorect din partea mea.