| Borgir a întrebat:

Care este diferenta fundamentala intre psihologie si psihanaliza?

Răspuns Câştigător
| Maximus a răspuns:

Psihologia este stiinta care studiaza psihicul, fenomenele de constiinda sociala, reprezinta totalitatea proceselor psihice, pe cand psihanaliza reprezinta, ansamblul conceptiilor lui Freud care dezvaluie rolul diverselor niveluri ale psihicului, pe analiza proceselor psihice inconstiente si pe conflictul dintre diferitele sfere ale psihicului.
Sper ca ai inteles.
Maximus

5 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Psihanaliza, este tot o psihologie, dar una abisala. Care-i diferenta? Cea abisala implica un studiu vast, amplu, se fac diferite studii intre propriul EU si libidou. Se intra si la studiul incontientului etc., e mult de zis, dar nu te ajuta, avand in vedere intrebarea ta. Trebuie sa intelegi ca psihologia abisala este mai complexa decat psihologia in sine.

| Maximus a răspuns:

@Borgir multumesc pentru aprecierea ta, insa eu nu am facut altceva decat, sa raspund la intrebarea ta, in speranta ca raspunsul meu te va ajuta sa intelegi diferenta dintre psihologie si psihanaliza, cu toate ca nu ma asteptam la recompensa. Cu toate astea iti sunt recunoscator si ma bucur ca raspunsul mea te-a ajutat.
Maximus

| Skylar a răspuns:

Psihanaliza este o ramura a psihologiei? Cel putin asa ne-a spus profa.

| Borgir explică:

Maximus era imposibil sa nu premiez acest raspuns

| tomita2011tomi a răspuns:

Incearca si fa tu analiza si vezi ce-ti iasa.