| AnonimFaraPereche a întrebat:

Care e diferenta dintre psihologie clinica, consiliere psihologica si psihoterapie?

1 răspuns:
| RoCkKiD a răspuns:

Psihologia clinica si medicala presupun munca in spitale (normale sau de psihiatrie) cu perosane care au diferite afectiuni. In mod ideal, medicatia ar trebui dublata cu sedinte de terapie si acolo intervine psihologul clinician.

Consilierea psihologica este chestia pe care o fac consilierii scolari, cei care fac cosiliere in cariera si tot felul de activitati in care elemente de psihologie sunt folosite pentru a ajuta oameni care nu ai nici o afectiune.

Psihoterapia se desfasoara in cabinete de psihoterapie catre psihoterapeuti (prsoane care au o foamare intr-un tip de terapie), aceste persoane nu au probleme psihice, ci se folosesc de ajutorul terapeutului pentru a deveni mai buni sau a rezolva probleme personale/de famlie etc.