| LittleLady a întrebat:

Care este diferenta dintre psihologie si psihiatrie?

Răspuns Câştigător
| pastru009 a răspuns:

Desigur.Nu trebuie sa ma rogi, fiindca imi face placere.Schizofrenia este o psihoza(psihoza este o stare anormala a sufletului/mintii ce descrie starea mentala in care gandirea sau perceptia este grav afectata) ce consta in distrugerea ratiunii, gandirii si in raspunsuri inadecvarte.
Aceasta se manifesta prin tulburari psihice, delir, halucinatii(cele mai frecvente fiind cele auditive) si comprotament dzorganizat(adica anormal, pe scurt).

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Psihiatrul e cu pastilele, psiholocul cu (,) cuvintele.

| ErrorFound a răspuns:

Psihologia se ocupa cu studierea mintii si comportamentului uman.
Psihiatria incearca sa vindece anumite probleme care tin de psihic: boli mintale si traume.

| OOOLEOOO a răspuns:

Psihologia este tot cea ce se petrece in viata ta.
Psihiatria este medicina.

| pastru009 a răspuns:

Buna.Eu cred ca tu stii deja raspunsul si ai pus aceasta intrebare sa ne testezi pe noi.Dar in fine...
Psihologia este un portal spre creierul omului, pentru a putea afla ce gandeste si cum reactioneaza.Pe scurt aceasta studiaza comportamentul meu, al tau, al nostru. Oamenii ce se ocupa cu aceasta metoda experimentala se numesc psihologi.Stii ce se zice despre arta psihologica? Ca aceasta este stiinta ce studiaza "sufletul".Ai auzit vreodata de psihologia inversa, denumita si infopsihologie?(e imposibil sa nu fi auzit)Aceasta este o tactica de convingere in care este folosit o falsa sustinere a unei credinte sau a unui comportament contrar sustinut celui din prezent.
Psihiatria are legatura cu psihologia.Doar ca legatura nu este puternica.Psihiatria este o ramura a medicinei, nu a stiintei ca si psihologia(desi eu cred ca este egala in ambele ramuri-si stiinta si medicina-de exemplu sunt boli mintale care necesita si studiul psihologiei:rabdare, tactici de abordare etc.), ce se ocupa cu studierea bolilor mintale. Oamenii ce aplica tacticile psihiatrie, se numesc psihiatrici.Stii ce se spune despre arta psihiatrica? Ca este "medicul sufletului".
Deci in concluzie diferenta dintre psihologie si psihiatrie este:psihologia se ocupa cu studierea comportamentului uman, iar psihiatria se ocupa cu studiul bolilor mintale, ceea ce duce din nou la psihologie amestecata cu medicina.De exemplu schizofrenia.
Funda?(cred ca merit)Multumesc si o zi buna.

| LittleLady explică (pentru pastru009):

Nu,nu prea stiam ce e psihiatria. voiam sa ma lamurescbig grin...Iti dau funda dacaimi mai spui cat ceva despre schizofrenie.Te rog. happy big grin

| pastru009 a răspuns (pentru LittleLady):

Funda?

| LittleLady explică (pentru pastru009):

Da! Si multumesc mult pentru raspunsuri. happy

| pastru009 a răspuns (pentru LittleLady):

Cp

| pastru009 a răspuns (pentru LittleLady):

Desigur.Nu trebuie sa ma rogi, fiindca imi face placere.Schizofrenia este o psihoza(psihoza este o stare anormala a sufletului/mintii ce descrie starea mentala in care gandirea sau perceptia este grav afectata) ce consta in distrugerea ratiunii, gandirii si in raspunsuri inadecvarte.
Aceasta se manifesta prin tulburari psihice, delir, halucinatii(cele mai frecvente fiind cele auditive) si comprotament dzorganizat(adica anormal, pe scurt).

| UnOmModest a răspuns:

Buna! Phihologul este acea persoana care te ajuta sa treci peste o problema mai delicata din viata ta, care te ajuta sa scapi de o fobie, care incearca sa te mediteze.
Iti dau un exemplu: Am cunoscut o persoana care suferea de asa zisa balbaiala, se balbia mai tot timplul, cel mai adesea atunci cand iesea din casa.
A mers la psiholog, ATENTIE! psiholog nu psihiatru, iar in decursul a cateva saptamani s-a vindecat complet, insa la psihiatru este alta poveste.
Psihiatrul ii ajuta pe oamenii, cu anumite probleme mintale daca pot spune asa, si nu trebuie neparat sa fie doar oameni cu porbleme mintale, anumiti omeni sufera si de crize, probleme cu sitemul nervos, intelegi ce vreau sa spun.
Si nu! nu este o rusine in a merge la psiholog nu la psihiatru la psiholog.
Sper ca ti-am fost de folos!
O zi buna!

| LittleLady explică (pentru UnOmModest):

Da,am inteles, multumesc mult de ajutor! happy :*

| UnOmModest a răspuns (pentru LittleLady):

Nu ai pentru ce, de asta ma aflu eu aici.

| UnOmModest a răspuns (pentru LittleLady):

Pentru a ajuta happy.

| OanaSiCamAtat a răspuns:

Psihologul este cel care te consiliaza si te ajuta sa treci pe ceva sau sa intelegi anumite lucruri.
Psihiatrul este un medic(intr'un spital) care se ocupa de bolile pe creier...
Funda? puppy dog eyes

| Agalloch a răspuns:

PSIHOLOGÍE s. f. 1. Știință care se ocupă cu studiul proceselor și al particularităților psihice. 2. Totalitatea fenomenelor psihice care caracterizează un individ sau o colectivitate; concepție, mentalitate. 3. Totalitatea proceselor psihice care condiționează o activitate. – Din fr. psychologie

PSIHIATRÍE s. f. Disciplină medicală care se ocupă cu studiul bolilor psihice. [Pr.: -hi-a-] – Din fr. psychiatrie.

| Tinnaa a răspuns:

Psihologul se ocupa cu stresurile, iar psihiatrul cu oamenii nebuni.