| diva99 a întrebat:

Care este numele primului caine pe luna?

16 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Laika

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Primul caine care a zburat in cosmos cu satelitul Sputnik 2 a fost Laika, din pacate din cauza calculului gresit de oxigen la intoarcere a murit. 3 ani mai tarziu au mai fost trimise in cosmos 2 cateluse, Belka si Stelka, acestea au ajuns insa cu bine pe pamant.

| iri a răspuns:

Laika si are o statuie in Moscova. http://www.boingboing.net/......nument.jpg

| LoveMusic a răspuns:

De-a lungul istoriei, multe din cele mai importante evenimente au avut ca protagonisti cei mai buni prieteni ai omului: cainii. Sambata, 3 noiembrie, se implinesc 50 de ani de cand Laika, un maidanez de pe strazile Moscovei, a facut istorie fiind prima fiinta care a ajuns in spatiu, aminteste CNN.

Cand naveta Sputnik 2 a ajuns pe orbita, Uniunea Sovietica a preluat conducerea in fata Statelor Unite ale Americii in cursa pentru cucerirea spatiului cosmic. Din pacate, insa, din graba lor de a ajunge inaintea americanilor, rusii nu s-au gadit si la supravietuirea cainelui si nu au asigurat proviziile necesare calatoriei.

"(Laika, n.red.) a murit inainte de a ajuge pe orbita si inainte ca cercetatorii sa obtina date despre posibilitatile de supravietuire in acel mediu", a declarat dr. Stanley Coren, profeor de psihologie la Universitatea British Columbia si autorul cartii "Amprentele istoriei: Cainii si cursul evenimentelor omenirii".

Insa, desi nu s-au descoperit multe lucruri din calatoria Laikai, modul in care a marcat evolutia lumii este de necontestat. "Eram in urma fata de rusi si astfel SUA si-au concentrat toate fortele pentru a trimite o fiinta pe luna", a adaugat Coren.

Altfel, daca Laika a fost primul caine trimis in spatiu, Strelka si Belka au fost primii caini care s-au intors in viata. Strelka a nascut, apoi, mai multi pui, dintre care unul i-a fost daruit fiicei presedintelui John F. Kennedy, Caroline.
Sper ca ti-am fost de folos. Daca Da, te-as astepta cu o fundita, daca nu stii cum, dai click pe avatarul/poza mea si in dreapta pozei mele [dupa ce se deschide] apare fundita. dai click si ok happy Mersi mult :*

| Gabrielle a răspuns:

Primul animal in cosmos a fost catelusa rusa Laika(numele adevarat Kudriavka)de rasa husky.In 3 noiembrie 1957 a fost lansata pe orbita la bordul sateliltului artificial Sputnik 2. Din pacate, din cauza calcularii gresite a cantitatiinecesare de oxigen, catelusa nu a supravietuit.

| manndarina a răspuns:

Laika

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-a ajuns niciun caine pe Luna.Laika a fost lansata pe orbita dar a murit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laika

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laika a fost lansata in spatiu pe o naveta spatiala de marime mica avand 4 m si s-a intors fara sa moara. A stat in spatiu o saptamana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laika

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primul caine care a ajuns pe luna este catelusa Laika. 6

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laika

| AsU_2581 a răspuns:

Stiam de laika')

| iiLeexyii a răspuns:

Laika, dar saraca nu a reusit sa ajunga pe Luna.sad

| nelly_3965 a răspuns:

Laica