| anonim_4396 a întrebat:

Care este salariul net al unui judecator?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu toti judecatorii au acelasi salariu, salariul acestora difera in functie de vechime, instanta la care functioneaza, grad si daca au si functie de conducere.
Salariul brut al unui judecator stagiar incepe de la cca 8.200 lei iar pentru un judecator de la ICCJ ajunge la peste 26.000 lei.
Pentru detalii vezi Anexa 5 la L.153/2017.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Aici scrie salariul de baza:
https://lege5.ro/......e-153-2017

Deci e salariul net?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am spus ca este salariul brut. Este destul de usor sa afli salariul net, exista mai multe calculatoare de salariu, de ex. si aici:
http://www.calculator-salarii.ro/calcul-salariu-net/

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salariul este una, veniturile sunt alta.
Veniturile se compun din:
1. Salariu
2. Indemnizatie de sedinta- pe numar de dosare si o suma fixa
3. Spor de periculozitate
4. Spor de vechime
5. Spor de toxicitate
6. Spor de dispozitiv.
7. Spor de lucru peste program
ETC.
Poti fi sigur ca sporurile dubleaza salariul - ca acum nu mai este voie sa-l depaseasca.

| sierra1 a răspuns:

Așa, pe scurt, peste 20.000 lei!

| Merry17 a răspuns:

Http://portal.just.ro/......3.2018.pdf
Poate te ajută asta!