| Marian6152 a întrebat:

Care este salariul unui judecator pe luna in România?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Salariul unui judecator poate diferi destul de mult, in functie de instanta, grad, vechime si functie, incepand cu judecatorul de la o judecatorie, cu salariul mai mic, apoi cel de la tribunal, cu salariu mai mare, continuand cu cel de la Curtea de Apel si ICCJ.
Si in cadrul aceleiasi instante este diferit, in baza functiei detinute (judecator simplu, sef de sectie, sef de instanta).
Daca vrei sa le vezi pe toate citeste legea salarizarii bugetarilor, nr. 153/2017, capitolul justitie.