| Rihanna18 a întrebat:

Care este scopul vostru in viata? Ce ati vrea sa deveniti? Funda PT cel Mai frumos :X

Răspuns Câştigător
| VITALUL a răspuns:

Un mare filozof spunea odata ca :„Atunci când tu te-ai nascut, tu plangeai si ceilalti din jurul tau se bucurau, TRAIESTE-ȚI VIATA astfel incât cand tu vei muri tu sa te bucuri si ceilalti sa planga!

M-am uitat pe aici la raspunsurile altora si pana acum nu am gasit nici un scop doar dorințe de carieră, si vise, si asta deoarece scopul nici unul dintre cei care au raspuns sau care o sa raspund inclusiv eu nu il stiu depind doar de voi si de mine daca vreau sa mi-l gasesc sau ma dedic acestiu scop, scopul vietii noastre nu nil putem alege noi, prieteni, casa, masina, sotia/soțul ti-l alegi Tu dar scopul vieti nu nil putem alege noi!

Daca iti pun acum o masinarie in brate pe care nu ai mai vazut-o in viata ta si despre care nu sti absolut nimic, logic ca nu mi-ai putea spune cum functioneaza sau SCOPUL pentru care a fost creata, doar un manual de folosire sau insusi creatorul ti-ar putea spune asta.
Ceea ce vreau sa spun cu acest exp. este faptul ca tu nu iti sti scopul si asta ma duce la vorba altui filozof si anume ca omul fara scop in viata este un neom, face umbra pamantului deageaba.
Iar ca sa iti sti scopul trebuie sa iti intrebi creatorul care stie totul despre tine. Cu mult înainte ca tu sa te nasti el te avea in gand, stia cum o sa te numesti stia familia ta, si iti stia si scopul, deci daca vrei sa iti sti scopul nimic mai simplu decât sa il intrebi pe El, pe creatorul tau!

15 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

As vrea sa fiu un om la care sa vina lumea pentru sfaturi. Cineva care sa fie apreciat pentru ca ii pasa de ceilalti si stie sa respecte si sa iubeasca.

| foxi a răspuns:

Sa evoluez spiritual! avocat!

| Georgii a răspuns:

Nu cred ca te nasti cu un scop dar cred ca scopul fiecaruia dintre noi este sa lasam in urma cat mai multe lucruri bune si de suflet, lucruri care sa ne definitiveze ca si oameni, lucruri care sa ajute intr-un anumit fel si dupa ce noi nu mai suntem, lucruri care sa ramana "in alte persoane" asemeni unor pontoane pe mare in timp de vreme grea.
Fiecare trebuie sa stim sa fim asemeni unui far care poate lumina si ghida oriunde s-ar afla - in viata asta sau in afara ei...
Iubirea, bunatatea, educatia, frumusetea interioara a fiecaruia ar trebui sa fie un scop pe care sa stim sa il transferam celor care ne sunt alaturi si celor pe care ii iubim.
Eu cred ca atunci cand in calea vietii noastre atingem pe cineva - adevaratul scop este sa ramana ceva din fiinta noastra acolo mereu!

Imi place sa cred ca scopul meu in viata este sa ofer inainte de a primi..., sa iubesc si sa daruiesc ce am mai bun si mai frumos in sufletul meu si inainte de toate scopul meu este ceea ce am realizat sufleteste si familial pana acum: sotul meu pe care il iubesc sincer si din tot sufletul, copila minunea mea care m-a implinit ca si femeie, dar si sufleteste -... familia, fericirea si bunastarea acesteia din toate punctele de vedere.
Eu...pana acum mi-am atins scopul esential mie in viata aceasta, iar in ceea ce va fi de acum incolo sper sa stiu sa raman ceea ce sunt ca si om acum.

Fundaa?

| GabiArian22 a răspuns:

Sincer inca nu stiu big grin mi-ar placea sa devin jurnalist... sa alerg dintr-o parte in alta a tari dupa subeiecte, stiri etc. Oricum imi doresc o viata palpitanta cu multe peripetiismug u ce iti doresti?tongue

| cosmina05 a răspuns:

Scopul meu este sa intru la facultate la anul, sa am un servici, sa o duc pe mama la o clinica unde ii va usura boala si sa ajut toti oamenii care au un venit mai putin bun, sa fac cat mai multi copii fericiti si sa incerc sa le ridic moralul celor care traiesc fara mama sau tata sau de ce nu sa-i fac macar sa zambeasca indiferent de situatie

| LOoPy a răspuns:

As vrea sa fac ceva bun pentru lumea asta. sa ajut oamenii saraci. sa ajut copiii, batranii, sa construiesc parcuri frumoase in Romania pentru toti, vreau sa pocnesc din degete si toata lumea sa se schimbe. sa devina un loc mai bun. vreau sa ii vad pe ceilalti fericiti. dar e cam imposibil laughing as vrea sa ma folosesc in primul rand de talentele mele pentru a ajunge cineva. dar si asta e greu pentru ca talentele nu prea sunt recunoscute in Romania si tot esti privit de sus si calcat in picioare de ceilalti cu bani (de unde au banii aia. bunica stie. ) Deci, scopul meu in viata e sa ajut lumea. happy

| Ganduri albe a răspuns:

Doresc sa nu ma gandesc la mine niciodata. As dori sa ajut pe ceilalti in special pe cei care sunt in tarile putin dezvoltate precum Africa. Imi este foarte mila de cei de acolo.

| V77Narcis a răspuns:

Eu cand voi fi mare vreau sa ma fac telefon mobil sa ma tina fetele la sani :-> :-> :-> laughing laughing laughing

| MalinaH a răspuns:

Eu imi doresc sa devin cantareata, dar nu aici in Romania fiindca numai daca canti muzica de club devii renumit.imi doresc sa ajung la hollywood.

| JustAna05 a răspuns (pentru MalinaH):

E foarte adevarat ce ai zis. In Romania nu poti face nimic!

| MalinaH a răspuns (pentru JustAna05):

Daca nu cumva ma dezbrac, altfel... laughing

| Puf a răspuns:

Scopul meu in viata e sa traiesc inconjurata de oamenii care ma iubesc si pe care ii iubesc. Imi doresc un barbat care sa stie sa ma iubeasca si cativa copii care sa fie rodu iubirii noastre. La urma urmei nu conteaza averile, deoarece cand mori nu iei nimic cu tine. As vrea sa am un venit bun pentru a putea intretine o familie. Atat timp cat sunt un om modest si ma simt iubita nu am nevoie de nimic, sanatatea si aceste lucruri imi pot intretine pofta de viata.

| bd a răspuns:

Avocatsmug ca sa ii apar pe cei nevinovatihappy

| Jonathan a răspuns:

In viata tu iti faci propriul scop dupa cum vrei tu.As vrea sa am o meserie care imi permite sa ajut lumea.

| Andreea`:) a răspuns:

Fotograf sau pictor happy