| Marrianna a întrebat:

Care facultate este mai buna? Cea cu plata, sau fara plata? Care este mai avantajoasa. funditaaa:*!

Răspuns Câştigător
| PrecioussGirl a răspuns:

Din cate stiu la cea fara plata se invata mai mult.
daca vrei sa faci ceva te duci la fara plata, daca vrei sa faci o facultate doar de dragul de a face si sa arunci banii du-te la facultatea cu plata

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Oameni buni, voi nu intelegeti cred conceptul plata-buget. In Romania, fiecare universitate/facultate atat de stat cat si privata este ''cu plata''. Fiecare insa din acestea au in functie de numarul de locuri totale un numar de locuri bugetare, adica fara plata. Cei mai buni elevi merg la buget(fara plata), cei mai putin buni merg la plata. Dupa fiecare an de studiu aceasta pozitie se schimba si in functie de rezultatele tale din cele 2 sesiuni si de mediile obtinute intri in anul urmator de studii la buget sau la plata. Daca ai medii foarte mari nu doar ca intri la buget dar poti avea si burse de merit. Exista tari europene unde invatamantul e gratis (Danemarca, Norvegia, Cipru etc) unde nu ai stresul acesta de a invata bine pentru a intra la buget, dar acolo viata in sine e mult mai scumpa. In Romania insa invatamantul (teoretic) nu e gratis, drept pentru care mediile sunt cele care decid deci intrebarea ta nu are sens.

| beckham1 a răspuns:

Toate sunt la fel...la fara plata trebuie sa inveti mai mult iar la cu plata esti asigurata ca ai diplomatongue

Iti recomand cea fara plata pentru ca nu platesti nimic, inveti mai mult si obligatoriu esti mai buna in domeniul care il practici!

| geam96 a răspuns:

Buna marianna ti-as propune facultatea cu plata ca este mai buna
si ai sa INveti acolo carte