| white30angel a întrebat:

Sunt clasa a-X-a si as vrea in viitor sa dau la medicina, insa am observat ca din ce in ce mai multe facultati renunta la examenul de intrare. Credeti ca la medicina va fi scos? Va rog am nevoie de un raspuns. Multumesc

1 răspuns:
| paul21 a răspuns:

In nici un caz, examenul de intrare la medicina nu va fi scos. Nu poti intra la Facultatea de Medicina fara sa stii cate ceva despre corpul uman. Mai ales ca meseria in domeniul medicinei este una foarte riscanta. Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine este ca la examenul de absolvire nota de trecere este sub 9. Iti dai seama ca studentii absolventi care iau o nota mica, for fi niste medici incapabili sa trateze bolnavii. De aceea si aceasta problema in domeniul sanatatii pe care o are tara noastra.

Daca vrei sa devii doctor, trebuie in primul rand sa iti placa aceasta meserie, sa ai cunostinte destule in medicina si sa stii sa te descurci in domeniul acesta. Eu iti urez succes! O zi buna!