| raluca_4568 a întrebat:

Care ma ajuta si pe mine vreau sa dau la psihologie si mai am un an si nu stiu cum se intra si ce trebuie sa invat ma puteti ajuta? va multumesc

Răspuns Câştigător
| funnymantm a răspuns:

De intrat intri usor. e o admitere cu psihologie de clasa a X (asta o sa o faci si in primul an numa ca mai aprofundat).
Problema e alta. happyPsihologia este ca medicina, trebuie sa fi o leaca tzacnit in cap sa te ducihappy, avand in vedere ca formarea in profesia dureaza minim 20 de ani. Du-te doar daca te simti foarte implinita in momentul in care termini. Axeazate pe Psihologie si nu fi fraierita de termeni gen sociologie pedagogie si psihatrie.
Cunosc foarte multi care s-au inscris in sectia respectiva si nu au iesit absolut nimic. din nou, asta in caz daca vrei tii tu neaparat.
Este o cariera delicata, nu te astepta la ceva mare. daca profesezi mai departe vei fi pe drumuri non stop (timisoara arad bulgaria ungaria etc) unde vei cheltui multi bani
(Conceptiile astea le am de la maicamea. ma uit la ea cum de 20 de ani se duce la cate 3 profile diferite simultan. S-a descurcat pana la urma, a facut ceea ce face un om in 40 de ani. Oricum bani putini si depinzi de multa lume. in romania nu este apreciata psihologia. Daca intri da-mi stire, te ajut cu eventuale locuri de munca in domeniu, pile etc. nah, pentru propria ta practica. )

2 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pai du-te intai la facultate, acolo poti intreba la secretariat tot ce ai nevoie sa stii, si in functie de ce afli, incepi sa te pregatesti! Dar esti sigura ca si ai calitatile necesare pentru a putea face ceva mai departe, cand termini?! E foarte greu de gasit un loc ca lumea, si daca parintii nu te vor putea ajuta, o vreme, dupa absolvire, iti va fi cam greu... Success!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Intră pe site-ul universității vizate, secțiunea psihologie și vezi materialul de concurs, taxele de școlarizare, etc.
Mult succes.
Este o meserie de viitor.
Pa, pa.