| alisalisa a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si in mai trebuie sa daus testele alea care valoreaza 25% din media de admitere la liceu, si trebuie sa iau in teste mai mult de 9 pentru a intra la liceul unde vreau. Nu stiu cum sa invat sa iau o nota mare. Ma puteti ajuta?

6 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Draga mea, daca trebuie sa iei in teste mai mult de 9 sa inteleg ca ai in rest medie mica sau ca liceul la care tinzi e foarte bun? Daca in rest stai mai prost nu stiu cum ai putea sa iei in teste mai mult de 9 doar daca subiectele vor fi foarte usoare. Daca esti foarte buna atunci nu trebuie sa iti faci griji pentru ca vei reusi. Pana atunci invata foarte bine lectiile, fa multe exercitii, iar daca nu esti sigura pe tine poti sa iei cateva meditatii sa pui la punct ce nu ti-e inca clar. Mult succes sa reusesti unde iti doresti.Sa ne spui ce ai facut.

| Aly07 a răspuns:

Trebuie sa iti rezervi macar 1 ora pe zi pentru fiecare materie, cel putin 45 de minute.
Daca nu poti in fiecare zi, pentru ca sunt constient ca ai teme si de invatat lectiile de zii, repeta in wekend 1:30 pentru fiecare materie.
Succes! app l ce liceu vrei sa intri?

| alisalisa explică:

Pink_angel, este cum ai spus, doar ca am dat si tezele din a7a si se calculeaza si alea cu 25%.
Anka, trebuie sa iau 9 ca sa ma mentin pentru ca pana acum am media cam 9, 15 si trebuie sa am media peste 9 pentru a intra unde vreau eu.

| Allegria a răspuns:

Tocilaro laughing

| lily1970 a răspuns:

Repetitia este mama invataturii!

Răspuns utilizator avertizat