| Scorpion_1399 a întrebat:

Care sunt cele mai solicitate profesii? de unde sa iau o lista cu toate profesiile, meseriile, nu stiu la care universitate sa ma duc, si ce sa fiu in viata.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauta COR (Clasificarea Ocupatiilor din Romania), gasesti toate profesiile si poti alege. Numai bine!

| anutza a răspuns:

Http://www.rubinian.com/cor_1_grupa_majora.php - aici poti vedea Cor(clasificarea ocupatiilor din Romania). iar aici http://www.sarco.go.ro/nomenclatorul_cor.htm e pe litere

| lumy5 a răspuns:

Incearca sa faci niste teste psihologice din genul carora iti arata ce meserie ti s-ar potrivi, se gasesc o multime pe net. Gandeste-te ce materii ti-au placut mai mult in liceu, pe cine admiri si ce meserie avea cel/cea despre care ai spus "Waw, ce tare, as vrea sa fiu si eu asa!"
De ex., mie mi-au placut matematica, fizica si informatica.am urat economia si chimia. asa ca am decis ca cea mai potrivita pentru mine ar fi politehnica. Poate a contat si 1% faptul ca amandoi parintii mei sunt ingineri, dar nu mai mult.

Important e sa alegi ceva ce ti-ar placea sa faci o maaare perioada de timp (pana la pensie, dar nu neaparat), ceva actual, care sa se caute, sau care se preconizeaza ca o sa se caute peste n ani, adica cand o sa termini tu. Bafta multa!