| AvalohAlyn a întrebat:

Cum este Facultatea de Istorie? Merita sa o faci? Cam ce poti sa devii daca absolvi o facultate de Istorie? Spuneti-mi toate profesiile, meseriile daca stiti.Si cati ani se fac? Ce ar trebui sa stiu pentru admitere?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Merită în sensul că asimilezi informații atât din istoria medievală cât și cea contemporană. Șanse la angajare sunt minime pentru că în România nu se pune accent pe cercetare. Se câștigă foarte puțini bani din asta. Este frumoasă facultatea de istorie. Trebuie să ne cunoaștem trecutul pentru a prefigura viitorul. Deci eu aș recomanda-o. Nu este bine sub nici o formă să nu îți cunoști istoria. Pe dip-loma de licență va scrie Profesor de Istrie. la admitere presupun că vei da examen din Limba și literatura română + istorie.

| AC4S4 a răspuns (pentru Anonimuserr):

Cercetare se face. Dar in domenii serioase precum fizica, chimia... nu istoria. Cat despre faptul sa nu-ti cunosti istoria.Eu am invatat pe clasele mici despre domnitorii romani, azi nu mai stiu decat numele lor si in ce tara au domnit, altceva nimic. Dar decat sa invat istorie, literatura, mai bine fac niste exercitii la mate happy

| Anonimuserr a răspuns (pentru AC4S4):

În fizică da, avem cel mai mare laborator din Europa de la Măgurele. Oricum salariile sunt mici comparativ cu țările vestice. E important să știi istoria ta, așa consider. Acum fiecare cu părerea lui.

| AvalohAlyn explică (pentru AC4S4):

Matematica din liceu nu foloseste la nimic in viata de zi cu zi, de fapt cele mai multe notiuni din matematica omului nu ii trebuiesc.happy Decat celor care vor sa se axeze pe matematica in viata.Dar la mate se invata mult si inutil.E doar parerea mea.

| AC4S4 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Fara matematica nu ar fi fost nici fizica, nici chimie, informatica. Pentru ca toate au pornit din matematica. La chimie se folosesc logaritmii de exemplu pentru a calcula pH-ul. In plus, iti dezvolta o gandire logica. Bine, cei neinteresati pot sa invete formule pe de rost si sa aiba o logica la nivelul 0 desi sunt la mate-info...
Si sa nu uit, Genetica...

La mate se invata mult si inutil? Dar la romana, unde trebuie sa inveti comentarii pentru carti care nu-ti plac.

| Anonimuserr a răspuns (pentru AC4S4):

Fiecare țară are cercători. Dar în științele socio-umane e jale, salarii de răs. Nu are rost să faci cercetare decât dacă doreșt cu ardoare. Sau pur și simplu să știi tu pentru tine.

6 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Facultatea e una frumoasa, dar sanse de angajare in Romania sunt jalnice spre nimic, doar cu pile cred ca poti sa prinzi ceva posturi in licee sau universitati de istorie.
Daca totusi iti doresti o asa facultate incearca pentru cele din strainatate