| TheLawyer a întrebat:

Care sunt materiile pentru admiterea la facultatea de drept ? Si daca stie cineva care sunt cele pentru UK. Thanks

Răspuns Câştigător
| Pistolea_Roxana_1992 a răspuns:

Funda? stiu ca e enervant cand cineva cere, dar am presupus ca te-am ajutathappy

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te pe site-ul oficial al facultatii unde vrei sa mergi, la Admiterea 2012, fiecare facultate poate alege materiile de admitere sau sa faca un concurs de dosare. Daca nu s-a afisat inca Admiterea 2012 atunci cauta Admiterea 2011, de obicei conditiile si materiile de admitere sunt aceleasi mai in fiecare an. Numai bine!

| Pistolea_Roxana_1992 a răspuns:

La Facultatea de Drept din cadrul UB, admiterea se da din gramatica si economie (60 de grile cu 40 de grile), fara sa aiba vreo pondere media 9-12 sau notele de la BAC.
Daca vrei sa aplici in UK, trebuie sa ai un certificat de limba engleza (preferabil IELTS, dar e bun si CAE) si trebuie sa te interesezi pe site-ul facultatii din UK la care vrei sa aplici. De obicei, este nevoie sa ai recomandari de la 2 profesori din liceul tau, sa faci un eseu de motivare a alegerii tale de a urma cursurile facultatii respective (in engleza, bineinteles) si sa ai cat mai multe activitati extrascolare (proiecte, cursuri, voluntariat), intrucat ei pun accent foarte mare pe abilitatile dobandite in afara orelor de la liceu si pe implicarea ta. Sper ca te-am ajutat!

| TheLawyer explică (pentru Pistolea_Roxana_1992):

Dar materiile pentru drept in UK ai stii care sunt? M-am uitat pe siteu-uri dar nu gasesc.

| Pistolea_Roxana_1992 a răspuns (pentru TheLawyer):

Nu se da admitere...la ei admiterea e pe baza de dosarhappy

| Pistolea_Roxana_1992 a răspuns (pentru TheLawyer):

Funda? stiu ca e enervant cand cineva cere, dar am presupus ca te-am ajutathappy