| NeverTheLess a întrebat:

Care sunt pasii care trebuiesc urmati pentru a deveni notar?
Stiu ca trebuie sa urmez facultatea de drept. Dar dupa? E neaparat nevoie si de practica dupa absolvire ( timp petrecut pe langa un notar )?
Stiu ca la avocatura era nevoie de practica.
As vrea sa stiu daca ma poate lamuri cineva in legatura cu asta si daca s-ar putea sa mi se spuna de ce anume e nevoie in afara de facultate...
Multumiri

Răspuns Câştigător
| ikram a răspuns:

Deci dupa facultatea de drept (4ani), va trebui sa dai un examen de intrare in profesia de notar, si va trebui sa gasesti un notar care sa te ia in stagiu. Stagiu este de 2 ani.

Sincer nu e chiar usor nici examenul, si partea mai grea este sa gasesti un notar, daca nu ai cunostinte si nici bani, sincer iti zic nu ai sanse. Notarii nu sunt prea mar.inimosi.
Pentru proffesia de avocat, tot asa trebuie sa dai examen (care este mai greu decat la notari, fiind mai multa materie), si trebuie sa faci stagiatura la un avocat 2 ani.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr. 36/1995 dupa absolvirea facultatii de drept, cu diploma de licenta, trebuie sa faci un stagiu de 2 ani, ca angajat intr-un birou notarial, apoi sa reusesti la examenul de notar si sa fii numit de ministrul Justitiei.

| Cristina_Diana_1995 a răspuns:

Au trecut 10 ani, ai ajuns notar?laughing)