| ralucaralu a întrebat:

Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez daca vreau sa merg la facultate in strainatate? De exemplu: in a11a trebuie sa.
Poti gasi undeva "oferte" pentru mers in strainatate, vin la scoala cu asa ceva sau cum se procedeaza si in ce ani?

2 răspunsuri:
| anotimp2 a răspuns:

Pai, cam nu, nu vine nimeni, de fapt e f greu sa-ti gasesti o faculta in strainatate care sa ofere costul studiilor integral acoperit.straight face. Numai daca esti olimpic, da si asa e greu... poti sa mergi fara bursa, dar suporti toate cheltuielile. straight face

| rebe09 a răspuns:

Nu trebuie sa...mare lucru. In primul rand ai nevoie de un certificat de limba, pentru engleza CAE, CPE, Toeffle, IELST etc. asta e ceva ce ar dura.restul se pot face foarte repede, nu trebuie sa te pregatesti din cls 11a. Cel mai bine ar fi sa iti cauti consiliere: www.edmundo.ro
ei iti ofera consiliere gratuita, au destul de multe universitati in palmares si te pot ajuta cu tot, de la ce documente trebuie' sa trimiti, unde sa le trimiti, pana la ce sa iti iei in bagaje si cum gasesti cazare.
Eu l-am folosit anul acesta si a fost ff bine crede-ma.