| anonim_4396 a întrebat:

Cat castiga un bancher in Romania?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In domeniul bancar media unui salariu este circa 1.000 de euro in cazul unui relantionship manager, branch manager sau regional manager.
In ceea ce priveste nivelul de top management, in acest domeniu apar diferente foarte mari comparativ cu nivelul mediu.

http://www.bankingnews.ro/salarii-in-banci.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin bancher... un simplu angajat la banca sau ceea ce inseamna in realitate adica proprietar sau actionar majoritar al unei banci, cum ar fi Tiriac, care nu cred ca e cazul sa iti zic cati bani are

| Eduard619 a răspuns:

8000-10.000 euro in functie de vechime poate ajunge si la sume mai mari.

| Porcusorul a răspuns:

Casierii si cei din front office castiga foarte putin, sume sub salariul mediu pe tara in conditii de vechime de cativa ani buni, iar sanse de promovare de acolo sunt rare. Ca agent de vanzari a produselor bancare (credite, asigurari etc) poti castiga bani buni, dar totul depinde de afinitatea ta pentru convingerea clientilor, o afinitate pe care putini o au si prea multi cred ca o pot simula. Cei din back office castiga bine si foarte bine, insa e greu sa ajungi acolo avand in vedere ca ai nevoie de experienta vasta a domeniului bancar eventual contabil, de bune cunostinte a legislatiei comerciale si, cel mai important, de un strict simt al raspunderii.

| Roxana12222 a răspuns:

Angajatii din banci se numara printre cei mai bine platiti romani. In domeniul bancar media unui salariu este circa 1.000 de euro in cazul unui relantionship manager, branch manager sau regional manager.Un salariu pentru pentru o persoana din top management in domeniul bancar poate ajunge la sume cuprinse intre 100.000 si 1 milion de euro pe an sau mai mult, fara sa luam in considerare bonusurile si beneficiile pe care aceste persoane le primesc

| suntserios a răspuns (pentru Roxana12222):

Angajatii din banca nu sunt bancheri... sunt angajati ai bancherului.

| NoOne18 a răspuns (pentru suntserios):

Oh, ma refeream la angajat.