Întrebare recomandată | alexandra0000009 a întrebat:

Cam cat castiga un contabil aproximativ,la inceput de cariera? Dar un bancher? Dupa facultatea de economie, unde ma pot angaja si cat as castiga?

6 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

La inceput, adica imediat dupa ce termini facultatea nu esti nici contabil, bancher nici atat. Ambele sunt meserii care se cladesc in timp. Contabilitatea iti poate aduce cele mai mari venituri din ce ai intrebat tu, dar nu de la inceput, in nicio meserie un incepator nu este platit foarte mult. Ca si contabil insa ai avanatajul ca-ti poti gasi relativ usor de lucru inca din facultate, ca asistent contabil sau prin departamente de contabilitate si, avand experienta si cunostinte, iti gasesti mai usor de lucru cand termini facultatea. Totul depinde insa de cat de mult te duce capul, de cat esti dispusa sa muncesti. Contabilitatea este o meserie frumoasa daca te pricepi si iti place, si tot timpul trebuie sa inveti, sa tii pasul cu noutatile si cu legislatia care se schimba de la o zi la alta. Ai examene destul de grele de trecut pentru a deveni contabil. Ca "bancher" ar fi ceva mai simplu, aici insa trebuie sa ai note si medii foarte bune in facultate sau ceva pile sa te angajezi intr-o banca. Salariile difera de la o banca la alta, se si negociaza, depinde si cu ce "bagaj" vii tu. Salariul iti creste pe parcurs, in functie de rezultatele obtinute, iar evaluari ale performantelor se fac in fiecare an. Multi din cei care lucreaza in banci au si un examen de contabil luat sau de alte specialitati apropriate. Dupa facultatea de economie te poti angaja ca si economist, sau pe vanzari, in mai multe domenii, dar nu esti nimic defiit, in timp va trebui sa te specializezi pe ceva. Ar fi bine sa faci facultatea pe o specializare si masterul pe alta, de exemplu faci facultatea de economie cu master pe marketing, sau pe management, sau pe resurse umane. Faci facultatea de conta faci master pe audit, faci facultatea de banci master poate pe asigurari, asa ai cumva 2 specilizari si ai ceva sanse mai multe de gasit de lucru cand termini facultatea. Succes si ambitie!

| alexandra0000009 explică (pentru mixxjim):

Multumesc ca m-ai lamurit si mersi de incurajari!

| Zenit313 a răspuns:

Ajungi somer si primesti indemnizatie de somaj in valoare de 250-350 de RON timp de 6-9 luni.

| laurentiu80 a răspuns:

Pai depinde de firma unde se angajeaza contabilul. Daca e o firma mare sau una mica, la inceput de cariera cam in jur de 1200 de lei. Mama este contabila si are un salar de 4000 de lei, dar are 20 de ani vechime. In plus de asta mai poti trage si statul in teapa si iar iti iese bani. poti face multe smecherii in meseria de contabil.

| Adi_Chindea_1995 a răspuns:

Pai depinde de firma in care se angajeaza.
Daca e o firma mare poti castiga la inceput 1000-1200 lei.

| LiviuYOO a răspuns:

Buna, cel mai bine incerci sa intri intr-un big4, eu am 2 ani experienta si nu am masterul si am 7000 ron net