| Giulyana_Giuly_1991 a întrebat:

Cat castiga un translator de lb franceza?
Din cate am inteles, poate lucra si de acasa cu jumtate de normă,dar pe internet nu am gasit foarte multe informatii.
As opta pentru asta,fiindca ma pasionează franceza si stiu ca as mai avea o oportunitate:in invatamant.
Astfel,as incerca sa le combin,iar cea de translator sa fie una secundară, adica sa fiu profesoara,iar,după program, sa traduc cateva ore si documente in/din franceză.
M-am gandit ca ar putea fi o meserie de viitor si tradusul,insa,din ce m-am informat,salariul nu este atat de satisfăcător si depinde de numarul de pagini pe care îl ai, iar la profesori poate ca ar fi mai avantajos, ca si salariu, chiar dacă e mai comod sa lucrezi de acasă ca si traducător.
Ma puteti ajuta cu un sfat?

Mentionez că sunt in clasa a 10- a.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de contactul de munca si de cum plateste compania care te angajeaza.
Sunt translatori care muncesc part time, primind 5-10 lei de traducere si altii care fac acelasi lucru la cabinetele notariale sau de avocatura ori centre de tarduceri, unde esti angajat cu program fix, primind salariu, dar unde este un flux mare de traduceri.
In orice caz, ca translator nu se castiga foarte mult, mai ales daca lucreaza part time (sau juma de norma, cum spui tu), luand evident, juma din bani, doar pe timpul cat lucreaza.
Dar, mai vorbim dupa ce termini liceul si o facultate, adica peste 5-6 ani si ajungi sa te uiti dupa primul job de translator.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu am tradus part time două cărți. Depinde cât de bun ești. Să fii traducător bun, te specializezi pe un domeniu. Nu poți fi expert în toate. Poți deschide cabinet privat de traduceri a actelor juridice.