| SiLLent a întrebat:

Cat de importanta este fizica daca doresc sa continui la poli la automatica si calculatoare

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru automatizari trebuiesc toate notiunile de fizica invatate in liceu.
Toate ramurile devin automatizate, robotizate, ceea ce veti si invata.

| SiLLent explică (pentru Bula):

Vin de la profil Mate-info, daca fizica din liceu sa zic ca imi da batai de cap, dar reusesc sa o inteleg daca chiar ma straduiesc ceva, o sa fie complicat pentru mine?

| Bula a răspuns (pentru SiLLent):

Notiuni de fizica, mecanica, trebuie pana si sa faci o caruta trasa de cai. Nu e mare filozofie, cand te vei ocupa de diferite masinarii, iti vei aduce aminte de cele invatate.
E bine sa-ti pastrezi cartile de fizica de la scoala (mecanica, electricitate, optica), poate te vor ajuta cateodata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde... daca optezi pentru sectia de CTI o sa faci un singur semestru fizica de baza + inca un obiect ceva legat de teoria sistemelor care se apropie de fizica.

PE partea de automatica vei face un picut mai multa

| SiLLent explică (pentru suntserios):

Tind spre ingineria sistemelor automate, dar mi-am facut cat de cat o idee multumesc de ajutor.