| HarryJames a întrebat:

Cat timp esti stagiar si cat esti rezident in medicina? In care perioada esti platit?

Răspuns Câştigător
| NarcyNarcisa a răspuns:

Dupa sustinerea examenului de licenta trebuie sa faci stagiatura 1 an. Dupa acel an,trebuie sa sustii un examen important,rezidentiatul si in functie de media primita la acest examen si de optiunile tale, daca ai promovat examenul, incepe acea perioada de rezidentiat care poate dura de la 3 la 5 ani in functie de specialitatea aleasa.Pentru medic de familie, rezidentiatul este de 3 ani, pentru specializari de interne+toate ramurile ei 5 ani.Din cate am inteles dupa ce termini stagiatura esti platit

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La ora actuala stagiatura nu mai exista, daca iei rezidentiatul. Cred ca poti fi stagiar un an daca nu iei rezidentiatul (platit cu minim pe economie pentru studii superioare, adica in jur de 700 de lei). Rezident, in functie de specializare, poti fi 3 ani (medicina de familie), 4 ani (discipline medicale) sau 5-6 ani (discipline chirurgicale). Esti platit pe toata durata cam 900 de lei plus sporuri (pe specialitatile care au sporuri).

| NarcyNarcisa a răspuns:

@harry si eu sunt fanhappy si ma bucur ca te-am ajutat in lupta cu cap de morthappy oricandwinking

| bogdan14_5722 a răspuns:

Daca imi pui o pila la Hogwarts ca sa ma inscriu, acolo iti spun